لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۴۲
ادوارد اسنودن،، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، که اسنادی را در مورد شنود و کنترل ارتباطات از سوی سرویس‌های امنیتی آمریکا افشا کرده، از ۲۱ کشور تقاضای پناهندگی کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سایت ویکی‌لیکس اعلام کرد که وی از کشورهای اتریش، بولیوی، برزیل، چین،کوبا، فنلاند، فرانسه، آلمان، هند، ایتالیا، ایرلند، هلند، نیکاراگوئه، نروژ، لهستان، روسیه، اسپانیا، سوییس و ونزوئلا درخواست پناهندگی کرده است.

پیشتر برپایه گزارش‌های منتشر شده، اسنودن از کشورهای اکوادور و ایسلند نیز درخواست پناهندگی کرده بود.

خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد، اسنودن پس از آنکه مسکو اعلام کرد روسیه تنها در صورتی که وی دست از انتشار اسناد خود بردارد به او پناهندگی می‌دهد، از درخواست پناهندگی انصراف داد.

ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق اداره امنیت ملی آمریکا، که از به اتهام جاسوسی تحت تعقیب آمریکا است، اسنادی را منتشر کرده، که برپایه آنها گفته می‌شود، آمریکا از بسیاری از مکان‌های دولتی و غیر دولتی چین جاسوسی می‌کرده است. اسنودن این اسناد را هنگامی که در هنگ کنگ بود افشا ساخت.

وی پس از آنکه دولت آمریکا درخواست استرداد وی را مطرح کرد به مسکو رفت و هنوز بلاتکلیف در آنجا به‌سر می‌برد.

براساس گزارش‌هایی که رسانه‌ها برپایه این اسناد منتشر کرده‌اند، سازمان‌های امنیتی آمریکا دفاتر اتحادیه اروپا در واشینگتن و نیویورک و چندین سفارتخانه اروپایی و غیر اروپایی در آمریکا را شنود می‌کردند و ارتباطات آنان کنترل می‌شده است. آلمان و فرانسه به شدت به این اقدام آمریکا واکنش نشان داده و آن را غیرقابل قبول توصیف کرده‌اند.

بنا بر گزارش روزنامه گاردین در یکی از این اسناد از ۳۸ دفتر و سفارتخانه کشورهای اتحادیه اروپا و غیراروپایی نظیر ترکیه، برزیل، هند، ژاپن، کره جنوبی و مکزیک به عنوان هدف در آمریکا نام برده شده است.

نشریه اشپیگل هم برپایه این اسناد گزارش داده است که آژانس امنیت ملی آمریکا ماهانه نزدیک به ۵۰۰ میلیون ارتباط شهروندان آلمانی را تحت نظر داشته‌ است.

در واکنش به این گزارش‌ها، مقام‌های اروپایی حتی تهدید کرده‌اند که مذاکرات آتی تجارت آزاد با آمریکا را به حال تعلیق دربیاورند. برخی از نمایندگان پارلمان اروپا همچنین خواستار تعلیق تبادل اطلاعات بانکی و اطلاعات مسافران با آمریکا شده‌اند.

در همین حال سبزهای پارلمان اروپا و حزب سبز فرانسه خواستار اعطای پناهندگی به اسنودن شده‌اند.

آمریکا با باطل کردن گذرنامه اسنودن از دیگر کشورها خواسته است که به این شهروند آمریکایی پناهندگی ندهند.

جو بایدن، معاون باراک اوباما شخصا به رافائل کورآ، رئیس جمهور اکوادور تلفن کرد و از وی خواست از اعطای پناهندگی به اسنودن خودداری کند. رئیس جمهور اکوادور که پیش از این از اسنودن تمجید کرده بود، پس از این تلفن لحنش را تغییر داد و گفت اکنون مسئولیت روسیه است که درباره این شخص تصمیم بگیرد و نه اکوادور. جولیان آسانژ، موسس ویکی‌لیکس که بسیاری از اسناد محرمانه را منتشر کرده، هم‌اکنون در سفارت اکوادور در لندن پناهنده است.

در پاسخ به درخواست پناهندگی ادوارد اسنودن، برزیل اعلام کرد که به درخواست پناهندگی در سفارت برزیل در مسکو پاسخی داده نمی‌شود.

هند نیز گفته است که این درخواست را بررسی کرده و دلیلی برای موافقت با آن نیافته است.

هلند ضمن تایید دریافت درخواست پناهندگی گفته است که پناهجو باید در خاک این کشور درخواست بدهد.

نروژ اعلام کرده درخواست پناهندگی رد شده و پناهجو باید درخواست خود را در خاک این کشور ارائه کند.

لهستان نیز اعلام کرد که درخواست اسنودن روند اداری را طی نکرده است و اگر هم این رویه درست طی شده بود پاسخ مثبت بعید به‌نظر می‌رسید.

در همین حال شماری از کشورها نظیر بولیوی، آلمان و ایتالیا گفته‌اند که درخواست اسنودن را بررسی می‌کنند.

گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان گفته است که درخواست پناهدنگی «مطابق قانون» بررسی می‌شود اگرچه وی اظهار داشت که بعید می‌داند درخواست وی پذیرفته شود.

وزارت خارجه ایتالیا می‌گوید پاسخ رم بستگی به ارزیابی دولت خواهد داشت.

اتریش، فنلاند، ایسلند و اسپانیا ضمن تایید دریافت این درخواست گفته‌اند که درخواست‌کننده باید در خاک این کشورها تقاضای پناهندگی بدهد و در غیراین صورت پاسخی نخواهد گرفت.

فرانسه می‌گوید که هنوز درخواست رسمی‌ از سوی اسنودن برای پناهندگی دریافت نکرده است. سخنگوی وزارت خارجه فرانسه می‌گوید در برخی مواقع فرانسه مدرکی موقتی برای سفر افراد پناهجو صادر می‌کند که به خاک فرانسه برسند و سپس تقاضای پناهندگی بکنند.

سوییس در زمره کشورهایی است که می‌گوید هنوز از درخواست پناهندگی اسنودن اطلاعی ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرده که از درخواست پناهندگی اسنودن اطلاعی ندارد.

ایرلند ضمن خوددداری از تایید دریافت این درخواست گفته است کسانی می‌توانند پناهندگی بگیرند که در خاک این کشور باشند.
XS
SM
MD
LG