لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۰۱

کشته شدن ده‌ها مهاجر در آب‌های یمن به دست قاچاقچیان انسان


تصویر، آرشیوی است.

سازمان بین‌المللی مهاجرت در بیانیه‌ای از مرگ و ناپدید شدن ده‌ها مهاجر غیرقانونی از آفریقا در آب‌های یمن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از این سازمان، قاچاقچیان انسان روز چهارشنبه، ۱۸ مردادماه، بیش از ۱۲۰ مهاجر از کشورهای سومالی و اتیوپی را در آب‌های جنوب یمن به‌زور به آب انداخته‌اند.

از این تعداد،‌ دست‌کم ۲۹ تن جان خود را از دست دادند و ۲۲ تن همچنان مفقودند. تعداد زیادی از این افراد «زن و کودک بودند».

به گفته مدیر دفتر سازمان مهاجرت در یمن، قاچاقچیان انسان «پس از دیدن افرادی که شبیه مقامات دریایی بودند» مهاجران را به دریا انداختند.

این سازمان همچنین اعلام کرد که در ساحلی در استان جنوبی شب‌وه در یمن گورهای کم‌عمق ۲۹ قربانی را یافته است که به دست نجات‌یافتگان به خاک سپرده شده بودند.

یمن که از فقیرترین کشورهای عربی است خود ماه‌هاست که صحنه نبرد شورشیان شیعه حوثی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران و دولت این کشور تحت حمایت ائتلاف عربی است.

با این همه مهاجران غیرقانونی از کشورهای آفریقایی چون سومالی و اتیوپی بیشتر با مقصد نهایی کشورهای خلیج فارس و به قصد یافتن کار و درآمد به سوی این کشور جنگ‌زده سرازیر می‌شوند.

به گفته سازمان بین‌المللی مهاجرت، از آغاز سال جاری میلادی تاکنون یعنی در حدود هفت ماه، ۵۵ هزار نفر شاخ آفریقا را به قصد یمن ترک کرده‌اند.

چند اردوگاه آوارگان سومالی نیز در جنوب یمن برقرار است.

همزمان با سرازیر شدن موج مهاجران غیرقانونی به سوی اروپا چندین راه دریایی نیز توسط قاچاقچیان انسان باز شد که روزانه تعداد زیادی را به ساحل کشورهای مختلف می‌رسانند.

در این میان بسیاری از این مهاجران غیرقانونی جان خود را از دست می‌دهند.

سازمان عفو بین‌الملل در تیرماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که از ماه ژانویه تاکنون بیش از دو هزار نفر در مدیترانه غرق شده‌اند و اتحادیه اروپا به جای کمک به پناهجویان، به تقویت گارد ساحلی لیبی می‌اندیشد.

در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۵۳ هزار نفر خود را به سواحل ایتالیا رساندند. این رقم در سال ۲۰۱۶ به ۱۸۱ هزار رسید.

اکنون در میانه سال ۲۰۱۷ بیش از ۷۳ هزار نفر خود را به سواحل ایتالیا رسانده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG