لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۲

آمریکا: حملات هوایی در خاک افغانستان قطع نمی‌شود


خانه‌های ویران‌شده در اثر حملات هوایی اخیر آمریکا
ایالات متحده روز یک‌شنبه اعلام کرد که برخلاف تقاضای حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، انجام حملات هوایی در خاک افغانستان را متوقف نخواهد کرد.

ارتش آمریکا روز شنبه پذیرفت که حملات هوایی هفته گذشته این نیروی نظامی در دو روستای استان فراه در غرب افغانستان منجر به مرگ چندین غیرنظامی شده است.

حامد کرزی هفته گذشته در واشینگتن در پی این حملات هوایی با اعلام این که نزدیک به ۱۳۰ فرد غیرنظامی در نتیجه این حملات جان باخته‌اند خواستار توقف این حملات از سوی آمریکا شد.

این در حالی است که یکی از مقامات ارشد ارتش آمريکا روز جمعه در گفت‌وگویی با سی‌ان‌ان اعلام کرد که فقط حدود ۵۰ نفر در اين حملات جان خود را از دست داده‌اند. ارتش آمريکا و دولت افغانستان کميته مشترکی را مامور رسيدگی به اين حملات هوايی کرده‌اند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یک‌شنبه در گفت‌وگویی تلویزیونی گفت: «بستن دست فرماندهان ارتش و این که بگوییم قرار نیست دست به حمله هوایی بزنیم قطعا عاقلانه نیست.»

جیمز جونز در پاسخ به این پرسش که چه واکنشی را از آقای کرزی انتظار دارد گفت که رئیس جمهور افغانستان «درک می‌کند که ما مجبوریم در زمان لازم از تمام قدرت نظامی خود بهره بگیریم».

در صورتی که خبر کشته شدن ۱۳۰ غیرنظامی در افغانستان تایید شود، این بزرگ‌ترین مورد قربانی شدن غیرنظامی‌ها به دست نیروهای نظامی غربی در افغانستان از سال ۲۰۰۱، زمان حمله آمریکا به این کشور، خواهد بود.

در همین حال صدها دانشجوی دانشگاه کابل هم روز یک‌شنبه در اعتراض به این کشتار دست به راهپیمایی زدند و شعار «مرگ بر آمریکا» سر دادند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در عین اشاره به این که طالبان «از غیرنظامی‌ها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند» گفت که آمریکا از این پس «تلاش‌های خود را دوچندان خواهد کرد تا مطمئن شود که غیرنظامی‌های بی‌گناه کشته نخواهند شد».

پیشتر نیز برخی از مقامات ارتش آمريکا اعلام کرده بودند که شبه‌نظاميان طالبان از زنان و کودکان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

اخیرا گسترش حملات شبه‌نظامیان طالبان در افغانستان و مناطق همسایه این کشور در پاکستان باعث نگرانی در سطح بین‌المللی شده است.

دولت باراک اوباما در چند ماه آینده ۱۷ هزار سرباز دیگر به افغانستان خواهد فرستاد که حدود نیمی از آنها در منطقه هلمند مستقر خواهند شد. به این ترتیب تعداد نیروهای نظامی آمریکا در خاک افغانستان تا پایان سال جاری به ۶۸ هزار خواهد رسید.
XS
SM
MD
LG