لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۲۹

احمدی نژاد: بوش اجازه دارد در ایران سخنرانی کند


بيش از ربع قرن است که روابط ديپلماتيک دو کشور ايران و آمريکا قطع شده است و هيچ از يک مقام های رسمی آمريکايی به ايران سفر نکرده اند.

تلويزيون دولتی ايران روز جمعه گزارش داد، محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران اعلام کرده است که به جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا اجازه می دهد تا در دانشگاهی در ايران سخنرانی کند.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، آقای احمدی نژاد اين سخنان را در مصاحبه ای با تلويزيون دولتی ايران، پيش از سفرش به نيويورک بيان کرده بود اما اين رسانه، تصاوير اخير را روز جمعه پخش کرد.


بيش از ربع قرن است که روابط ديپلماتيک دو کشور ايران و آمريکا قطع شده است و هيچ از يک مقام های رسمی آمريکايی به ايران سفر نکرده اند.


اما آقای احمدی نژاد که خود اجازه يافت تا در حاشيه سفرش به نيويورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در دانشگاه کلمبيا سخنرانی کند، گفته است: «اگر رييس جمهوری آمريکا در نظر داشته باشد که به ايران بيايد، به او اجازه خواهيم داد تا در دانشگاه سخنرانی کند.»


  • «اگر رييس جمهوری آمريکا در نظر داشته باشد که به ايران بيايد، به او اجازه خواهيم داد تا در دانشگاه سخنرانی کند.»
محمود احمدی نژاد

آسوشيتدپرس سخنان اخير آقای احمدی نژاد را «نشانه هايی از آمادگی غيرمعمول ايران برای پذيرايی از رييس جمهوری آمريکا» توصيف کرده است.


محمود احمدی نژاد روز دوشنبه هفته جاری در دانشگاه کلمبيا حاضر شد و بعد از يک سخنرانی طولانی درباره «اهميت علم، ايمان و دين»، به چند سوال دانشجويان اين دانشگاه پاسخ گفت.


اما پيش از آغاز سخنرانی آقای احمدی نژاد، رييس دانشگاه کلميبا با خواندن متنی که از پيش آماده کرده بود، رييس جمهوری ايران را کسی خواند که تمامی نشانه های «يک ديکتاتور کوچک و بی رحم» را در خود جای داده است.


اظهارات رييس دانشگاه کلمبيا انتقادات بسياری را برانگيخت و محمود احمدی نژاد نيز سخنرانی وی را حاوی «ناسزاهای بسيار» خواند و گفت که به او توهين شده است.


گروهی از مخالفان و منتقدان آقای احمدی نژاد نيز گفتند که «اظهارات توهين آميز» رييس دانشگاه کلمبيا موجب شد تا رييس جمهوری ايران فرصت بيابد تا احساس ترحم و همدردی دانشجويان را برانگيزد.


آقای احمدی نژاد، پيش از آغاز سخنرانی خود و در پاسخ به رييس دانشگاه کلمبيا گفته بود: «ما در ايران به دانشجويان و اساتيد دانشگاه اعتماد داريم و اگر یک سخنران را به دانشگاه دعوت کنيم، سعی نمی کنيم دانشجويان را در برابر اظهاراتش واکسينه کنيم، بلکه قضاوت را به آنها می سپاريم.»


سخنان تازه منتشر شده محمود احمدی نژاد مبنی بر اينکه جرج بوش می تواند در تهران سخنرانی کند، در حالی منتشر شده است که روابط ايران و آمريکا در يکی از تاريک ترين سطوح خود در دو دهه گذشته قرار دارد.


آمريکا، ايران را متهم می کند که در تلاش است تا به سلاح هسته ای دست پيدا کند، اما ايران می گويد که چنين طرحی ندارد و آمريکا تنها به دنبال بهانه جويی و ضربه زدن به ايران است.


ايران و آمريکا از سال ۱۳۵۸ خورشيدی و پس از حمله گروهی از دانشجويان تندرو به سفارت آمريکا در تهران، رابطه ای ندارند. دانشجويان اسلامگرای تندرو به مدت ۴۴۴ روز، ۵۲ آمريکايی را در ايران به گروگان گرفتند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG