لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۵۷

روسیه: زمان براى تشديد تحريم ايران مناسب نيست


برنار کوشنر می گوید روسيه تا روشن شدن نتيجه توافق ايران و آژانس بين المللی انرژی اتمی تمايلی به تشديد تحريم ها عليه ايران ندارد

خیرگزاری های روسی گزارش دادند که وزیر امورخارجه روسیه تصریح کرده است که هرگونه «تحریم جدید علیه ایران به تضعیف توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی» منجر خواهد شد.


به گزارش خبرگزاری ریا- نواستی، سرگئی لاورف گفت در آینده ممکن است شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره اعمال «تحریم های سخت تر علیه ایران تصمیم گیری کند»، ولی «هنوز زمان اتخاذ چنین تصمیمی فرا نرسیده است».


به گفته وزیر امورخارجه روسیه شورای امنیت سازمان ملل باید به ایران یک «فرصت» بدهد تا این کشور با اجرای تعهداتش درقبال توافق با آژانس، حسن نیت خود را به جامعه بین المللی نشان دهد.


در همین حال، برنار کوشنر، وزير امور خارجه فرانسه، نیز روز پنج شنبه بیست و هفتم سپتامبر گفت روسيه تا روشن شدن نتيجه توافق ايران و آژانس بين المللی انرژی اتمی تمايلی به تشديد تحريم ها عليه ايران نيست.


کوشنر که با خبرنگاران صحبت می کرد، افزود:«فکر می کنم قانع کردن روسيه و چين (برای حمایت از دور جدید تحریم ایران) بسيار سخت خواهد بود».


وزير امورخارجه فرانسه با اشاره به اين که ساعت ها برای ترغيب سرگئی لاروف به حمايت از تشديد تحريم ايران با وی گفت و گو کرده است، افزود:در موقعيت زمانی کنونی پيش بينی آينده سخت است.


ايران و آژانس بين ‌المللی انرژی اتمی، سی مرداد ماه اعلام کردند که بر سر تعيين جدول زمانی برای «رفع ابهام ها» و پاسخ به سوال های باقی مانده در مورد برنامه هسته‌ ای جمهوری اسلامی به توافق دست يافته اند.


آمريکا و فرانسه به توافقات اخير ميان آژانس بين المللی انرژی اتمی با ايران برای «رفع ابهام» از برنامه هسته ای اين کشور، انتقاد می کنند و معتقدند که هدف و رويکرد ايران برای همکاری با آژانس دست يافتن به فرصت کافی برای توسعه برنامه هسته ای خود است.


آمريکا و فرانسه به توافقات اخير ميان آژانس بين المللی انرژی اتمی با ايران برای «رفع ابهام» از برنامه هسته ای اين کشور، انتقاد می کنند و معتقدند که هدف و رويکرد ايران برای همکاری با آژانس دست يافتن به فرصت کافی برای توسعه برنامه هسته ای خود است

روسيه و چين تاکنون به قطعنامه های ۱۷۴۷ و ۱۷۳۷ تحريم ايران رای مثبت داده اند. در همين حال اوايل هفته جاری سرگئی لاروف گفته بود قطعنامه سوم تحريم ايران پيشنهاد «آمريکا و فرانسه است نه ما».


آمريکا و فرانسه خواهان اعمال دور جديد تحريم ها عليه ايران به دليل سرپيچی از اجرای قطعنامه های ۱۷۴۷ و ۱۷۳۷ و توقف فعاليت های هسته ای مربوط به غنی سازاست و در همين راستا کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ را به تهيه قطعنامه سوم تحريم ايران ترغيب می کنند.


نمايندگان سياسی پنج عضو دايمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، روسيه، چين، فرانسه، بريتانيا و آمريکا (اعضای دايمی شورای امنيت) به همراه آلمان، کشورهای موسوم به ۱+۵، هم اکنون در واشينگتن در حال مذاکره درباره دور جديد تحريم ايران هستند.


«پرونده هسته ای ايران بسته نشده»


همزمان با گفت وگوهای کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ در واشينگتن، نيکلاس برنز، معاون سياسی وزارت امورخارجه آمريکا، روز چهارشنبه با اشاره به اظهارات محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران در مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود:«با عرض تاسف بايد به رييس جمهور احمدی نژاد گفت که پرونده هسته ای ايران خاتمه يافته نيست».


محمود احمدی نژاد، روز سه شنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بود که به نظر وی پرونده«هسته‌ای ايران خاتمه يافته و به يک امر عادی در آژانس بدل شده است».


آقای برنز افزوده بود:« رييس جمهوری ايران خيلی بد در اشتباه است اگر فکر می کند که جامعه جهانی اين واقعيت را فراموش خواهد کرد که کشورش به سرپيچی از خواست شورای امنيت سازمان ملل متحد برای توقف فعاليت های حساس هسته ای، ادامه می دهد».


آقای برنز که در يک کنفرانس خبری با خبرنگاران صبحت می کرد، اضافه کرده بود :« او (آقای احمدی نژاد) کاملا اشتباه می کند. جامعه جهانی اجازه نخواهد داد که او فراموش کند که کشورش در برابر خواست شورای امنيت امنيت، عمل می کند».


XS
SM
MD
LG