لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۴۲

هشدار روسیه درباره «عواقب جنگ با ایران»


سرگئی لاوروف گفت که جنگ با ايران «موجی از پناهجويان ايرانی» پديد خواهد آورد.

وزير امور خارجه روسيه، روز جمعه هشدار داد که جنگ با ايران به «قطع جريان نفت رسانی به غرب» و همچنين «ورود موجی از پناهجويان به روسيه» خواهد انجاميد.


به گزارش خبرگزاری ها، سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در يک مصاحبه تلويزيونی، ضمن تاکيد برای «نقش کليدی منطقه در تامين انرژی جهان»، گفت که هر گونه تهاجمی به ايران، «سلسله بحران هايی جدی» را در پی خواهد داشت.


وی گفت که جنگ با ايران «موجی از پناهجويان ايرانی» پديد خواهد آورد.


وزير امور خارجه روسيه گفت که ايران با جمهوری آذربايجان هم مرز است و احتمالا پناهجويان ايرانی خواهند توانست از مسير جمهوری آذربايجان خود را به راحتی به روسيه برسانند.


وی گفت: «ما با آذربايجان، مرز باز داريم و هيچ گونه سياست ويزايی نيز در اين مرز نداريم که می تواند (در زمان جنگ با ايران) مشکل ساز باشد.»


روز جمعه کميساريای عالی پناهندگان اعلام کرد که جنگ عراق موجب شده تا در حال حاضر، عراقی ها به نخستين مليتی در جهان تبديل شوند که خواهان پناهنده شدن به کشورهای ديگر هستند و شمار پناهجويان عراقی در جهان از پناهجويان چينی نيز بالاتر رفته است.


در اين گزارش تاکيد شده بود که در شش ماهه نخست سال ۲۰۰۷ ميلادی، تعداد پناهجويان عراقی در جهان، دو برابر زمان مشابه در سال ۲۰۰۶ ميلادی بوده است.


وزير امور خارجه روسيه در بخش دیگری از این گفت و گو، از ايران خواست که «پاسخی سازنده به درخواست های جامعه بين المللی» درباره برنامه هسته ای خود بدهد.


  • «گفتن اينکه کشوری حق وجود داشتن ندارد، قطعا غيرقابل قبول است. ايرانی ها بايد بفهمند که با مواضعی از اين دست نمی توانند هيچ متحدی برای خود بيابند.»
سرگئی لاوروف

شورای امنيت سازمان ملل با صدور دو قطعنامه از ايران خواسته است که برنامه غنی سازی اورانيوم خود را که برای ساخت سلاح هسته ای ضروری است، متوقف کند، اما ايران هر دو قطعنامه را زير پا نهاده است.


پافشاری ايران بر ادامه دادن اين برنامه در کنار ظن کشورهايی چون آمريکا و فرانسه مبنی بر اينکه ايران به دنبال ساخت سلاح هسته ای است موجب شده تا در هفته های اخير، «گزينه حمله نظامی به ايران» به عنوان راهی برای جلوگيری از دسترسی ايران به بمب هسته ای در برخی محافل سياسی و رسانه ای مطرح شود.


برخی ناظران، اظهارنظرهای محمود احمدی نژاد مبنی بر اينکه «اسراييل بايد از نقشه جهان حذف شود» را يکی از دلايل اصلی مخالفت جامعه جهانی با دسترسی ايران به سلاح هسته ای توصيف می کنند.


سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه نيز درباره اين اظهار نظر آقای احمدی نژاد گفت: «گفتن اينکه کشوری حق وجود داشتن ندارد، قطعا غيرقابل قبول است. ايرانی ها بايد بفهمند که با مواضعی از اين دست نمی توانند هيچ متحدی برای خود بيابند.»


وزير امور خارجه فرانسه که اخيرا فشارها به ايران را به شکل قابل ملاحظه ای افزايش داده است، در يک اظهارنظر خبرساز در ابتدای هفته گذشته گفته بود که جهان «بايد خود را برای جنگ با ايران» آماده کند.


همچنين نيکلا سرکوزی، رييس جمهوری اين کشور عضو دايمی شورای امنيت نيز، برای نخستين بار مستقيما ايران را به داشتن يک برنامه مخفيانه ساخت سلاح هسته ای متهم کرد.


ايران وجود چنين برنامه ای را تکذيب کرده است.


XS
SM
MD
LG