لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۵۷

استقبال عنان از پیشنهاد گفت و گوی مستقیم واشینگتن با تهران و دمشق


دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنج شنبه، اقدام جرج بوش رییس جمهوری ایالات متحده را مبنی بر مطالعه گزارش تهیه شده مثبت ارزیابی کرد و بار دیگر خواهان گفت و گوی مستقیم میان کاخ سفید، تهران و دمشق شد.

کوفی عنان دبیرکل سازمان ملل متحد با ستودن راهکارهای ارائه شده در گزارش هیات بررسی اوضاع عراق، بار دیگر واشینگتن را به مذاکره مستقیم به ایران و سوریه فراخواند.


دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنج شنبه، اقدام جرج بوش رییس جمهوری ایالات متحده را مبنی بر مطالعه گزارش تهیه شده مثبت ارزیابی کرد و بار دیگر خواهان گفت و گوی مستقیم میان کاخ سفید، تهران و دمشق شد.


آقای عنان خود یکی از مصاحبه شوندگان هیات بررسی اوضاع عراق بوده است.


گزارش هیات بررسی اوضاع عراق که به گزارش «بیکر-همیلتون» معروف شده، سیاست های جرج بوش را در قبال جنگ عراق مورد انتقاد قرار داده است.


این گزارش در 79 مورد توصیه جداگانه، خواهان تغییر رویه آمریکا در مواجهه با عراق شده است و در روز چهارشنبه، بخشی از آن منتشر شد.


یکی از مهم ترین و محوری ترین توصیه های گزارش بیکر-همیلتون، آغاز گفتگوی مستقیم میان واشینگتن، تهران و دمشق است.


دبیرکل سازمان ملل پس از انتشار گزارش گفت که به اعتقاد وی، رئیس جمهوری آمریکا باید گزارش را مورد مطالعه قرار دهد و سپس در قبال نحوه پیشروی، موارد مورد انتظار و چگونگی عملی کردن آن تصمیم بگیرد.


آقای عنان در ادامه گفت وی تا پیش از این نیز در تماس هایش با دستگاه دولتی آمریکا، آنان را به مذاکره مستقیم با دو کشور ایران و سوریه فراخوانده است.


رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با تونی بلر نخست وزیر بریتانیا گفت و گوی بدون پیش شرط با ایران و سوریه را رد کرد و تعلیق غنی سازی اورانیوم توسط جمهوری اسلامی را شرط آغاز گفت و گو با تهران عنوان کرد.


تهران اعلام کرده است که هیچ پیش شرطی را برای انجام گفت و گو بر سر عراق نخواهد پذیرفت.


کوفی عنان دبیرکل سازمان ملل که دوره ریاستش سه هفته دیگر به پایان می رسد، چند روز پیش طی اظهار نظری اوضاع عراق را فاجعه بارتر از جنگ داخلی توصیف کرده و گفته بود مردم این کشور نسبت به دوران زمامداری صدام حسین در وضعیت بدتری قرار دارند.
XS
SM
MD
LG