لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۱۲

جرج بوش: بر سر موضع خود علیه ایران می مانم


دیدار رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیر بریتانیا یک روز پس از انتشار گزارش هیات تحقیق درباره اوضاع عراق توسط جیمز بیکر، وزیر خارجه اسبق ایالات متحده و لی همیلتون، سناتور پیشین دموکرات صورت گرفت.
جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا روز نج شنبه بار دیگر تکرار کرد تا زمانی که ایران فعالیت های غنی سازی خود را به حالت تعلیق درنیاورد و سوریه از آسیب زدن به دولت لبنان دست نکشد، بر موضع خود علیه ایران و سوریه باقی خواهد ماند.

هیات بررسی اوضاع عراق، با انتشار گزارش نهایی خود از آمریکا خواسته است به صورت مستقیم با ایران و سوریه مذاکره کند تا از کمک آنها برای ایجاد ثبات و امنیت در عراق استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رییس جمهوری آمریکا که به همراه متحد کلیدی اش تونی بلر در کنفرانسی مطبوعاتی شرکت کرده بود، ایده تشکیل کنفرانسی بین المللی برای حل مشکلات عراق را بسیار جالب خواند اما گفت: «بهتر است ایران و سوریه تا زمانی که به تروریست ها کمک مالی می کنند، خود را برای شرکت در این کنفرانس به زحمت نیندازند.»

با این حال لی همیلتون، سناتور پیشین دموکرات در پاسخ به این گفته رییس جمهوری آمریکا گفت :« برای حل مشکلات باید با دیگران گفت و گو کنید.»

ایران و سوریه از سوی آمریکا متهم شده اند که قصد بی ثبات کردن عراق برای کاهش نفوذ آمریکا در این کشور را دارند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می افزاید، مقامات دولت آمریکا معتقدند ضرر گفت و گو با ایران و سوریه و دادن نقش بیشتر به آنها برای ایجاد ثبات در عراق بیشتر از نفع آن است و به هیات تحقیق درباره اوضاع عراق هشدار داده اند که ممکن است ایران از این فرصت برای پیشبرد برنامه هسته ای خود استفاده کند.

با این حال به گزارش خبرگزاری فرانسه، لی همیلتون، سناتور پیشین دموکرات آمریکا و یکی از رهبران هیات تحقیق درباره اوضاع عراق، پی از انتشار گزارش این هیات به جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا گفت: «حقیقت این است که این گزارش که در برابر شما گذاشته ایم، باید به دقت اجرا شود. شما نمی توانید از آن طفره بروید.»

رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیر بریتانیا روز پنج شنبه، در کنفرانسی در کاخ سفید تصدیق کردند سیاست کنونی آمریکا و متحدانش در عراق موفق نبوده و آنها باید راهکار جدیدی برای حل بحران کنونی عراق پیدا کنند.

تونی بلر، نخست وزیر بریتانیا در این باره گفت: « این ماموریتی است که ما باید در آن پیروز شویم و پیروز هم خواهیم شد.»

دیدار رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیر بریتانیا یک روز پس از انتشار گزارش هیات تحقیق درباره اوضاع عراق توسط جیمز بیکر، وزیر خارجه اسبق ایالات متحده و لی همیلتون، سناتور پیشین دموکرات صورت گرفت.

گزارش این هیات حاکی از شرایط ناگوار عراق است. این گزارش که «راه پیش رو، رویکرد جدید» نام دارد، از جرج بوش و تونی بلر خواسته است درباره استراتژی خود در عراق تجدید نظر کنند. جرج بوش درباره این گزارش گفت: « مسایل زیادی در آن است که ما باید به دقت آنها را بررسی کنیم.»

با این حال رییس جمهوری آمریکا هشدار داد بعید نیست که دولت وی تمام ایده های مطرح شده در گزارش هیات تحقیق درباره اوضاع عراق را نپذیرد.

رییس جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد دولت وی قصد بررسی مسایل داخلی آمریکا را دارد تا برای تدوین استراتژی جدید از نتایج آن کمک بگیرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، جرج بوش و تونی بلر اذعان داشتند که اوضاع عراق وخیم است. رییس جمهوری آمریکا گفت: « اوضاع بسیار بد است و زمان سختی برای آمریکا و بریتانیا است.»

گزارش هیات تحقیق درباره اوضاع عراق در صورتی که اوضاع امنیتی عراق بهبود پیدا کند، خواستار خروج نیروهای آمریکایی تا اوایل سال 2008 شده است. بریتانیا حدود 7 هزار نیرو در عراق دارد.

تونی بلر اعلام کرده انتظار دارد نیروهایش را در عراق کاهش دهد اما ایالات متحده گفته است نیروهای آمریکا تا زمانی که ماموریتشان را در عراق به پایان نرسانند، این کشور را ترک نخواهند کرد.
XS
SM
MD
LG