لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۱۳

افزایش فشار جامعه جهانی به ایران به دلیل برنامه هسته ای


با تصويب قطعنامه شورای امنيت عليه ايران، نمايندگان مجلس شورای اسلامی که اکثريتی محافظه کار دارد، طرحی را تصويب کردند که با تاييد شورای نگهبان، دولت را موظف کرده است که در همکاری خود با آژانس بين المللی انرژی اتمی تجديد نظر کند.
روز جمعه، روسای جمهور دو کشور چين و فرانسه، در اظهارنظرهای جداگانه از ايران خواستند که رويکرد خود را در قبال برنامه هسته ای تغيير دهد.

از تصويب قطعنامه شورای امنيت برای بازداشتن ايران از غنی سازی اورانيوم، بيش از دو هفته گذشته است و به رغم اينکه بنا به اين قطعنامه، ايران تنها ۶۰ روز فرصت دارد تا در برنامه هسته ای خود بازنگری کند، محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، پيش از پايان مهلت، اين قطعنامه را «بی اعتبار» خوانده است.

روز جمعه، هو جين تائو، رييس جمهوری چين از ايران خواست که به قطعنامه اخير سازمان ملل، «پاسخی جدی» بدهد و همزمان ژاک شيراک رئيس جمهوری فرانسه از تهران خواست در خصوص برنامه اتميش برای جامعه جهانی اعتماد سازی کند

«هراس جامعه جهانی»

رييس جمهوری فرانسه در جريان مراسمی به مناسبت سال نو ميلادی گفت: «ايران با ادامه برنامه غنی سازی اش و سخنان تحريک آميز و غير قابل قبول برخی از مسئولين، به بيم و هراس جهان دامن می زند.»

ژاک شيراک ادامه داد: «اکنون برعهده ايران است که با اتخاذ اقدامی قاطع، اطمينان را به جامعه جهانی بازگرداند.»

وی همچنين خواستار تعليق کليه فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم تهران شد و توقف فرآوری هسته ای را سرآغاز مذاکره بر سر پرونده اتمی عنوان کرد.

رييس جمهوری فرانسه گفت چنين اقدامی، «درهای همکاری و مشارکتی جديد را باز ميکند. مشارکتی که در خدمت ثبات، صلح، و کاميابی در سرتاسر منطقه خواهد بود.»

سفر لاريجانی و واکنش چين

ساعتی پيش از موضع گيری هو جين تائو، رييس جمهوری چين، مشاور عالی دولت اين کشور در ديدار با علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران در شهر پکن، ضمن دعوت از طرفين درگير در پرونده اتمی ايران به انعطاف پذيری اعلام کرده است که در شرايط کنونی از سرگيری گفت و گو ها بيش از هر زمان ديگری ضرورت دارد.

شين هوا، خبرگزاری رسمی چين، امروز گزارش داد «تانگ جيا شو ان»، مشاور عالی دولت چين در ديدار روز گذشته خود با علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی، با اشاره به ضرورت از سرگيری هر چه سريعتر مذاکرات هسته ای، از ايران خواسته است تا به ميز مذاکره باز گردد.

خبرگزاری رسمی چين به نقل از مشاور عالی دولت اين کشور نوشت: «در شرايط فعلی، از سرگيری اين مذاکرات بيش از هر زمان ديگری ضرورت پيدا کرده است.»

بنا به گزارش اين خبرگزاری، سرپرست مذاکرات هسته ای ايران در ديدار با مقامات ارشد حکومت چين بر اين نکته تاکيد کرد که ايران همچنان به اصول پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای پايبند خواهد ماند.

در اظهارات آقای لاريجانی آمده است: «ايران هنوز به اصول پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای احترام می گذارد و به تلاش های خود برای رسيدن به راه حل منطقی و عادلانه از طريق گفت و گو ادامه می دهد.»

«همکاری با آژانس»

در همين حال، مقام های جمهوری اسلامی، واکنش های ضد و نقيضی به فشار فزاينده جامعه جهانی بر سر برنامه هسته ای خود نشان می دهند.

غلام حسين الهام، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، روز سه شنبه هفته جاری به خبر نگاران گفت در صورتی که غرب به فشارهای خود بيفزايد ايران احتمال خروج از اين پيمان را بررسی خواهد کرد.

اما دو روز بعد غلامرضا آقازاده، رييس سازمان انرژی اتمی ايران، تصريح کرد که ايران به همکاری خود با آژانس بين المللی انرژی اتمی IAEA ، ادامه خواهد داد.

با تصويب قطعنامه شورای امنيت عليه ايران، نمايندگان مجلس شورای اسلامی که اکثريتی محافظه کار دارد، طرحی را تصويب کردند که با تاييد شورای نگهبان، دولت را موظف کرده است که در همکاری خود با آژانس بين المللی انرژی اتمی تجديد نظر کند.

پيش از اين سياستمداران و مذاکره کنندگان ايرانی، بارها گفته بودند که ايران با آژانس بين المللی انرژی هسته ای، «همکاری همه جانبه» دارد، اما نمايندگان مجلس شورای اسلامی، در واکنش به قطعنامه شورای امنيت، خواستار تجديد نظر در اين «همکاری همه جانبه» شده بودند.

اما چنانکه روز پنج شنبه، رييس سازمان انرژی اتمی ايران گفت، در حال حاضر، سياستمداران ايرانی برنامه ای برای تغيير شکل همکاری خود را آژانس ندارند.
XS
SM
MD
LG