لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۰۲

درخواست پکن از تهران برای از سرگیری مذاکرات هسته ای


مشاور عالی دولت چین، پیغام دولت خود را درباره برنامه هسته ای ایران، تسلیم علی لاریجانی کرد.

چين، ايران را به از سرگيری مذاکرات هسته ای دعوت کرد.


بنا به گزارش خبرگزاری رسمی چين، مشاور عالی دولت اين کشور در ديدار با علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران، ضمن دعوت از طرفين درگير در پرونده اتمی ايران به انعطاف پذيری اعلام کرده است که در شرايط کنونی از سرگيری گفت و گو ها بيش از هر زمان ديگری ضرورت دارد.


«احترام به NPT»


شين هوا، خبرگزاری رسمی چين، امروز گزارش داد «تانگ جيا شو ان»، مشاور عالی دولت چين در ديدار روز گذشته خود با علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی، با اشاره به ضرورت از سرگيری هر چه سريعتر مذاکرات هسته ای، از ايران خواسته است تا به ميز مذاکره باز گردد.


خبرگزاری رسمی چين به نقل از مشاور عالی دولت اين کشور نوشت: «در شرايط فعلی، از سرگيری اين مذاکرات بيش از هر زمان ديگری ضرورت پيدا کرده است.»


اين مقام ارشد حکومت چين در ادامه سخنانش از طرفين درگير در پرونده هسته ای ايران دعوت کرد تا از خود انعطاف پذيری نشان دهند.


بنا به گزارش اين خبرگزاری، سرپرست مذاکرات هسته ای ايران در ديدار با مقامات ارشد حکومت چين بر اين نکته تاکيد کرد که ايران همچنان به اصول پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای پايبند خواهد ماند.


در اظهارات آقای لاريجانی آمده است: «ايران هنوز به اصول پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای احترام می گذارد و به تلاش های خود برای رسيدن به راه حل منطقی و عادلانه از طريق گفت و گو ادامه می دهد.»


خروج از NPT ؟


اظهارات آقای لاريجانی تنها چند روز بعد از آن بيان می شود که دولت ايران احتمال خروج اين کشور از پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای را مطرح کرد.


غلام حسين الهام، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، روز سه شنبه هفته جاری به خبر نگاران گفت در صورتی که غرب به فشارهای خود بيفزايد ايران احتمال خروج از اين پيمان را بررسی خواهد کرد.


آقای لاريجانی که ديروز برای ديداری دو روزه وارد پکن شد، بعد از ظهر امروز با هو جين تائو، ریيس جمهور چين ديدار می کند و در طی اين ديدار پيام کتبی محمود احمدی نژاد ، رئيس جمهوری ايران ، را تسليم وی خواهد کرد.


چين عليرغم حمايت از برنامه های هسته ای ايران ، به قطعنامه تنبيهی شورای امنيت سازمان ملل متحد که در ماه گذشته ميلادی و در اعتراض به ادامه روند غنی سازی اورانيوم در ايران صادر شد رای مثبت داد.


«همکاری با آژانس»


در همين حال، روز پنج شنبه، غلامرضا آقازاده، رييس سازمان انرژی اتمی ايران، تصريح کرد که ايران به همکاری خود با آژانس بين المللی انرژی اتمی IAEA ، ادامه خواهد داد.با تصويب قطعنامه شورای امنيت عليه ايران، نمايندگان مجلس شورای اسلامی که اکثريتی محافظه کار دارد، طرحی را تصويب کردند که با تاييد شورای نگهبان، دولت را موظف کرده است که در همکاری خود با آژانس بين المللی انرژی اتمی تجديد نظر کند.

پيش از اين سياستمداران و مذاکره کنندگان ايرانی، بارها گفته بودند که ايران با آژانس بين المللی انرژی هسته ای، «همکاری همه جانبه» دارد، اما نمايندگان مجلس شورای اسلامی، در واکنش به قطعنامه شورای امنيت، خواستار تجديد نظر در اين «همکاری همه جانبه» شده بودند.

اما چنانکه روز پنج شنبه، رييس سازمان انرژی اتمی ايران گفت، در حال حاضر، سياستمداران ايرانی برنامه ای برای تغيير شکل همکاری خود را آژانس ندارند.

از روز صدور قطعنامه اخير شورای امنيت، جمهوری اسلامی ايران، ۶۰ روز فرصت دارد تا با تعليق برنامه های غنی سازی خود، از تشديد مجازات های جهانی عليه ايران جلوگيری کند.
XS
SM
MD
LG