لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۴۴

دولت چين در نظر دارد به جای استفاده از جوخه اعدام، از تزريقات کشنده برای اجرای حکم اعدام زندانيان استفاده کند.


روزنامه چاينا ديلی، ارگان حزب کمونيست چين، روز پنج شنبه از تغيير در روش اجرای حکم اعدام در اين کشور خبر داد. پيش از اين در چين محکومين به اعدام تيرباران می شدند.


اين روزنامه دولتی به نقل از جيانگ شينگچانگ، معاون اول دادگاه عالی خلق چين، می نويسد که تزريق مواد کشنده به اعداميان «انسانی تر است و اين روش در نهايت در تمام اعدامهايی که حکم آنها از سوی دادگاه صادر می شود اجرا خواهد شد.»


چين بر اساس آماری که از سوی سازمان مدافع حقوق بشر مستقر در نيويورک صادر شده سالانه حدود ۱۰ هزار نفر را روانه جوخه های اعدام می کند، اما برخی کشورهای ديگر تعداد اعداميان در چين را بين پنج تا دوازده هزار نفر بر آورد می کنند.چين بر اساس آماری که از سوی سازمان مدافع حقوق بشر مستقر در نيويورک صادر شده سالانه حدود ۱۰ هزار نفر را روانه جوخه های اعدام می کند، اما برخی کشورهای ديگر تعداد اعداميان در چين را بين پنج تا دوازده هزار نفر بر آورد می کنند.

در گزارش نهادهای حقوق بشری، جمهوری خلق چين هر ساله در کنار جمهوری اسلامی ايران صدر جدول بيشترين اعدامها در يک سال را از آن خود کرده و اين کشور تا امروز از ارائه آمار دقيق اعداميان خود سر باز زده است.


پکن در سال گذشته ميلادی و در ادامه اعتراض های مخالفان اجرای حکم اعدام، تصميم گيری نهايی درباره صدور اجرای اين حکم را در اختيار دادگاه عالی گذاشت تا دادگاه های ديگر نتوانند اين حکم را صادر کنند.


هر چند اين اقدام باعث شد از تعداد اعداميان کاسته شود اما بر اساس اظهارات مقامات دولتی در پکن، اين کشور در نظر ندارد حداقل تا آينده نزديک قانون حکم اعدام را به طور کامل لغو کند.


بر اساس اظهارات شيائو يانگ، رييس قوه قضاييه اين کشور، اجرای اصل چشم در برابر چشم و جان در برابر جان باعث کنترل جرم و جنايت می شود و دولت نمی تواند بدون در نظر گرفتن اثرات جانبی اجتماعی آن، اين حکم را لغو کند.


حکم اعدام در چين طيف وسيعی از جرايم را شامل می شود که از آن جمله می توان به کلاهبرداری و فساد مالی و اداری اشاره کرد.


پکن در سال ۲۰۰۷ ميلادی رييس کل وزارت تغذيه و داروسازی کشور را به جرم فساد مالی اعدام کرد.


XS
SM
MD
LG