لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۵۷

اعتراض ها به اعدام مولودزاده ادامه دارند


محمود هاشمی شاهرودی، حکم اعدام مولودزاده را مغاير با تعليمات اسلامی و قانون کشور دانسته بود.
محمود هاشمی شاهرودی، حکم اعدام مولودزاده را مغاير با تعليمات اسلامی و قانون کشور دانسته بود.

بعد از اعتراض شديد سازمان ملل به اعدام ماکوان مولودزاده، فدراسيون بين المللی حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران نيز، روز جمعه اعدام شش نفر از جمله ماکوان مولودزاده را در ايران محکوم کرد.


اين دو سازمان مدافع حقوق بشر، با انتشار بيانيه ای، عملکرد جمهوری اسلامی ایران را به شدت محکوم کردند و اعلام کردند که ایران استانداردهای بين المللی را در مورد اين شهروندانی که اعدام شده اند، زير پا گذاشته و آنها را از حق داشتن دادگاهی منصفانه محروم کرده است.


در اين بيانيه آمده است که چهار نفر در روز چهارشنبه، پنجم نوامبر به جرم قاچاق مواد مخدر در شهر بافت و يک نفر ديگر در شهر بم اعدام شده اند.


در اين بيانيه همچنين نوشته شده که ماکوان مولودزاده ، ۲۱ ساله ، در سن ۱۹ سالگی دستگير و به جرم اين که در سن ۱۳ سالگی با پسر نوجوان ديگری، رابطه جنسی داشته، محکوم به اعدام شده و حکم در زندان کرمانشاه اجرا شده است.


فدراسيون بين المللی حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، می افزايند که اعدام ماکوان مولودزاده در حالی صورت گرفته است که محمود هاشمی شاهرودی، رييس قوه قضائيه، روز دهم نوامبر حکم اعدام مولودزاده را مغاير با شرع و قانون کشور دانسته بود.در ايران بيشترين مجازات اعدام بر روی کره زمين، بعد از کشور چين اجرا می شود. ضمن اينکه بنا به اعلام سازمان عفو بين الملل، ايران در آمار اجرای مجازات اعدام به نسبت جمعيت در ميان تمامی کشورهای جهان، رتبه نخست را از آن خود کرده است.

ماکوان مولودزاده نیز اعلام کرده بود که اقرار به رابطه جنسی در دوران کودکی، «تحت فشار در زندان از او گرفته شده» و وی با صراحت، اين رابطه را تکذيب کرده بود، اما قضات با اين حال حکم اعدام را صادر کردند.


پس از تجديدنظر خواهی وکيل ماکوان مولودزاده، پرونده به ديوان عالی کشور ارسال شده و در آنجا نيز حکم اعدام تاييد شده است.


در اين بيانيه همچنين آمده است که از ژانويه سال ۲۰۰۷ تاکنون ۳۰۰ نفر در ایران اعدام شده اند و بيش از ۷۵ کودک در انتظار اعدام هستند. در حالی که بر اساس آمار سازمان عفو بين الملل، در سال ۲۰۰۶، ۱۷۷ نفر در ايران به اعدام شده بودند.


اين بيانيه در پايان از جمهوری اسلامی ایران می خواهد به استانداردهای بين المللی در مورد حقوق بشر احترام بگذارد و «اعدام های غير انسانی» را متوقف کند.


اعتراض شدید سازمان ملل


لوئيز آربور، کميسر ارشد حقوق بشر در سازمان ملل متحد نیز روز جمعه به اعدام جوانی به نام ماکوان مولودزاده در ايران که به اتهام ارتکاب به جرمی جنسی در کودکی اجرا شد، اعتراض کرد.


ماکوان مولودزاده روز چهارشنبه در زندانی در کرمانشاه به اتهام داشتن رابطه جنسی با پسری ديگر در کودکی اعدام شد.


کميسرحقوق بشر سازمان ملل گفت که ايران يکی از امضاکنندگان کنوانسيونی بين المللی است که بر اساس آن اعدام افرادی که جرم شان را پيش از هجده سالگی انجام داده اند، ممنوع است.


خانم آربور به ايران اخطار داد که «به وظايف بين المللی خود و اجماع جهانی بر ضد اعدام زير سن قانونی» احترام بگذارد.


در ايران بيشترين مجازات اعدام بر روی کره زمين، بعد از کشور چين اجرا می شود. ضمن اينکه بنا به اعلام سازمان عفو بين الملل، ايران در آمار اجرای مجازات اعدام به نسبت جمعيت در ميان تمامی کشورهای جهان، رتبه نخست را از آن خود کرده است.


XS
SM
MD
LG