لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۱۵

اختلاف در کابینه اسراییل اوج گرفته است


آقای اولمرت درخواست ها برای استعفای خود و هیأت دولت را در پی کناره گيری رييس ستاد ارتش، قويا رد کرده است.
دستور دادستانی و مشاور حقوقی دولت اسراييل به فرماندهی کل پليس برای تشکيل تيم تحقيق از آقای اهود اولمرت، نخست وزير، دو روز پيش، تنها چند ساعت قبل از اعلام کناره گيری رئيس ستاد ارتش اسراييل صادر شد و اکنون صحنه سياست اسراييل همزمان با دو بحران جدی دست و پنجه نرم می کند.

تشکيلات قضائی اسراييل پس از بررسی های طولانی در مورد برخی اتهامات مالی که به آقای اولمرت وارد شده، به آغاز تحقيقات از سوی پليس از وی رای داد.

آقای اولمرت متهم است، هنگامی که در دولت آريل شارون پست وزارت دارائی را در دست داشت، در مناقصه فروش سهام عمده يکی از بانک های مهم اسراييل، مناقصه را به گونه ای هدايت کرد که منافع مالی سرمايه گذارانی را که از دوستان آقای اولمرت محسوب می شوند، تامين شود.

استعفای رييس ستاد ارتش

همزمان در اسراييل، کناره گيری رييس ستاد ارتش اين کشور به دليل انتقادهای زياد مربوط به جنگ تابستان اسراييل با گروه حزب الله لبنان، موجب شده تا اختلاف نظرها بين نخست وزير و وزيردفاع اين کشوردرمورد گزينش رييس بعدی ستاد عميق شود.

«زمين لرزه» و «جنگ شمشيرها»؛ برخی از توصيف هايی است که رسانه های اسراييل برای اختلاف نظرهای ميان نخست وزير و وزير دفاع اين کشور در مورد گزينش رييس بعدی ستاد ارتش اسراييل به کار برده اند.

پس از آنکه ژنرال دان خالوتس، دو شب پيش ناگهان و برخلاف پيش بی بينی ها از سمت خود کناره گيری کرد، اکنون موضوع گزينش جانشين او ، به اختلاف ميان رهبر حزب حاکم کاديما که نخست وزير است با امير پرتس ، رهبر حزب کارگر که وزير دفاع است، دامن زده است.

به نوشته رسانه های اسراييلی، اين دو سياستمدار اسراييلی به رغم هم پيمانی احزاب خود پس از انتخابات پارلمانی بهار گذشته، هيچ گاه روابط کاری نزديکی نداشته اند و همواره احتمال کناره گيری وزير دفاع يا کنار نهادن او مطرح بوده است.

فدرت اولمرت


فرماندهان ارتش خواسته اند که هر چه زودتر رييس بعدی ستاد معرفی شود. اما بنظر می رسد ژنرال گابی اشکنازی که نامزد مورد نظر وزير دفاع است، از حمايت کامل نخست وزير برخوردار نيست.

از آنجا که در اسراييل سمت «فرمانده کل نيروهای مسلح» وجود ندارد، دولت و در صدر آن نخست وزير اختيارات مشابه يک فرمانده کل را در دست دارند، و به همين دليل، آقای اولمرت از حق دخالت در اين امر برخوردار است.

وی اعلام کرد که برای اين انتخابات، با وزيران پيشين دفاع و نخست وزيرهای قبلی نيز مشورت خواهد کرد.

آقای اولمرت درخواست ها برای استعفای خود و هیأت دولت را در پی کناره گيری رييس ستاد ارتش، قويا رد کرده است.

با اين حال حزب دست راستی ليکود، در صف اول اپوزيسيون دولت کنونی اسراييل، ابراز اطمينان کرده که با اين رويداد، زمان برپايی انتخابات پارلمانی، نزديک شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG