لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۹:۴۳

شکست ایران در دعوای حقوقی بر سر قطعه ای باستانی


قطعه ياد شده بخشی ازيک کتيبه ديواری از نمای سردر شمالی پلکان شرقی کاخ آپادانا در پرسپوليس بوده است.
جمهوری اسلامی ايران، روز جمعه، در يک دعوای حقوقی با يک بيوه ۸۵ ساله فرانسوی، بر سر يک قطعه سنگ آهک کنده کاری شده از پايتخت باستانی ايران، تخت جمشيد، شکست خورد.

دادگاه عالی لندن رای خود را به نفع دنيز بران Denyse Berend صادر کرد که اين قطعه باستانی را در سال ۱۹۷۴ ميلادی خريداری کرده بود.

در اين پرونده حقوقی، دولت ايران در پی مالکيت دوباره اين قطعه باستانی بود.

پس از يک هفته مجادله حقوقی، قاضی دادگاه تصميم گفت که دنيز بران مالک حقوقی اين قطعه باستانی است .

قطعه ياد شده بخشی ازيک کتيبه ديواری از نمای سردر شمالی پلکان شرقی کاخ آپادانا در پرسپوليس بوده است.

دنيز بران، بيوه ۸۵ ساله فرانسوی که اين قطعه باستانی را در حراجی در نيويورک خريده بود، تصميم گرفته بود آن را درسال ۲۰۰۴ ميلادی از طريق حراجی کريستيز در لندن به فروش برساند.

دولت ايران که گفته می شود تلاش هايش را برای بازگرداندن هزاران قطعه باستانی ايران، افزايش داده است، هنگامی که از برنامه فروش اين قطعه باستانی آگاه شد، دستوری از دادگاه کسب کرد که حراجی کريستيز را از فروش آن بازمی داشت.

اين دعوای حقوقی در حالی به سود اين بيوه ۸۵ ساله و به زيان جمهوری اسلامی ايران پايان گرفت که به رغم تلاش های تهران، خروج قاچاقی اشيا متعلق به ايران باستان همچنان ادامه دارد.

بخش چشمگيری از اين آثار باستانی در روستايی در جيرفت کشف شده است.

با کشف تصادفی قطعه ای از آثار باستانی ايران در اين منطقه، سيل کاوشگران و غارتگران، شش سال پيش به سوی جيرفت سرازير شد.

عمليات حفاری غيرقانونی در جيرفت بيش از پنج سال ادامه يافت و سرانجام با بازداشت سيصد تن و صدور حکم اعدام برای دو تن به پايان رسيد.

بهار سه سال پيش يکصد و هجده قطعه از آثار به يغما رفته از منطقه جيرفت را گمرک بريتانيا در فرودگاه هيتروی لندن ضبط کرد و به ايران پس فرستاد.
XS
SM
MD
LG