لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۵۷

خانواده حکیم زاده، دانشجوی بازداشتی: «تهدید شده ایم»


عباس حکیم زاده که محدودیت های حرکتی دارد و از ناحیه ستون فقرات دچار آسیب دیدگی است، به همراه علی صابری، دیگر عضو انجمن اسلامی دانشگاه امیر کبیر در سلول انفرادی زندان اوین نگهداری می شوند و تا کنون موفق به تماس تلفنی یا ملاقات با خانواده خود نشده اند.

همزمان با انتشار خبرهایی مبنی بر شکنجه دانشجویان دانشگاه امیر کبیر در زندان اوین از سوی فعالان دانشجویی، خانواده عباس حکیم زاده - از دانشجویان بازداشتی - خبر از تهدید تلفنی خود توسط نیروهای امنیتی داده اند.


برادر عباس حکیم زاده، عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه امیر کبیر در مصاحبه با رادیو فردا درباره آنچه «تهدید خواهرش» می نامید گفت: «خواهرم از سوی نیروهای امنیتی تهدید شده است. به دلیل اینکه مادرم ضعف جسمانی و سن بالایی دارد، خواهرم برای پیگیری وضعیت عباس با مادرم همراهی می کند. او را تهدید کرده اند که برای پاسخگویی به یک سری سوالات به وزارت اطلاعات می برند.»


برادر عباس حکیم زاده افزود: «خواهرم پیش از این فعالیتی نداشته و نمی تواند جوابگوی سوالی باشد. تنها کاری که کرده پیگیر این مساله بوده که چرا به عباس ملاقات نمی دهند و چرا درباره وضعیت او به خانواده ما اطلاعی نمی دهند. من نمی دانم چه سوالی از او می خواهند بپرسند.»


این عضو خانواده آقای حکیم زاده همچنین گفت که از روز پنج شنبه، «تماس های تهدید آمیز» با خواهرش ادامه داشته و هنوز آنها، خبر این تهدیدها را به مراجع رسمی گزارش نداده اند.


برادر عباس حکیم زاده در ادامه گفت که از برادرش خبری ندارد و هیچ توضیحی از سوی مسوولان به خانواده وی داده نمی شود.


وی افزود: «به بعضی از زندانیان اجازه ملاقات با خانواده هایشان را داده اند. به هر حال به بعضی از زندانیان اجازه تماس های تلفنی با خانواده هایشان داده شده اما برای عباس چنین چیزی نبوده. ما برای وضعیت او نگرانیم. البته مراجعات زیادی به مراجع مختلف داشته ایم مثلا با ریاست قوه قضاییه، معاون وی و کمیسیون اقلیت مجلس ملاقات کردیم. آنها ابراز تاسف می کنند اما مثل اینکه این دادگاه انقلاب یک ارگان کاملا مستقل است و هیچ کس از ماهیت آن خبر ندارد. همه یا ابراز ناتوانی یا بی اطلاعی از پیگیری مساله عباس حکیم زاده می کنند.»محمد علی دادخواه، وکیل برخی از دانشجویان بازداشتی

دادخواه: این اقدامات غیرقانونی است


محمد علی دادخواه، حقوقدان و وکیل مدافع برخی از دانشجویان بازداشت شده امیر کبیر در واکنش به تهدید خانواده عباس حکیم زاده، به رادیو فردا گفت:« هر نوع اقدامی که بخواهد متهم را در موضعی قرار دهد که جرم را بپذیرد یا در شرایطی قرار دهد که ناچار شود تن به بسیاری از مواردی که واقع نشده است، بدهد، یک اقدام خلاف حقوق بشر از یک سو و موازین آیین دادرسی کیفری از سوی دیگر است.»


این حقوقدان، تهدید خانواده حکیم زاده را ترفندی برای «اقرار گرفتن» از وی توصیف کرد و افزود: «هرنوع تهدید نسبت به اینکه متهم یا خانواده او را در موضعی قرار دهند که اتهام را بپذیرد و متهم را در موضع مجرم قرار دهد، خلاف اصول انسانی، اعلامیه جهانی حقوق بشر و خلاف اصول منتج در قانون اساسی است.»


در همین حال آقای دادخواه گفت که سخنگوی قوه قضاییه احتمال داده با تبدیل قرار بازداشت به وثیقه، برخی دانشجویان آزاد شوند و اظهار امیدواری کرد که این گفته ها حقیقت پیدا کند.


عباس حکیم زاده که محدودیت های حرکتی دارد و از ناحیه ستون فقرات دچار آسیب دیدگی است، به همراه علی صابری، دیگر عضو انجمن اسلامی دانشگاه امیر کبیر در سلول انفرادی زندان اوین نگهداری می شوند و تا کنون موفق به تماس تلفنی یا ملاقات با خانواده خود نشده اند.


XS
SM
MD
LG