لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۳۱

«ایران مانع از بازرسی سرزده فرستادگان آژانس شد»


تصویری از تاسیسات هسته ای ایران رد نطنز

ديپلمات های آژانس بين المللی انرژی هسته ای اعلام کرده اند که جمهوری اسلامی ايران، اخيرا جلوی بازرسی سرزده بازرسان آژانس بين المللی انرژی از تاسيسات نطنز را گرفته است و به آنها اجازه نداده است ماموريت خود را انجام دهند.


اين ديپلمات ها که نامشان فاش نشده است، به خبرگزاری فرانسه گفته اند که در ماه مارس گذشته ، جمهوری اسلامی ايران با در خواست آژانس بين المللی انرژی اتمی ، برای نصب دوربين ها در تاسيسات زير زمينی نطنز مخالفت کرده بود، اما در مقابل پذيرفته بود که با بازديدهای سرزده بازرسان آژانس از تاسيسات هسته ای در ايران موافقت کند.


با اين حال بنا به اين گزارش در روز بيست و يکم ماه آوريل گذشته، مقامات تهران جلوی بازرسی سرزده بازرسان آژانس را از تاسيسات نطنز گرفته اند.


به گفته ديپلمات ها در وين، يک بازرسی سرزده از تاسيسات هسته ای در ايران بايد سريع و بدون اتلاف وقت انجام گيرد، اما مقام های ايرانی، خودرو در اختيار بازرسان قرار ندادند و عملا جلوی بازرسی آنها را از تاسيسات غنی سازی اورانيم در نطنز گرفتند.


ديپلمات های آژانس می گويند که قرار بوده در اين بازرسی سرزده، تعداد سانتريفوژهای مشغول به کار در نطنز مشخص شود.به گفته ديپلمات ها در وين، يک بازرسی سرزده از تاسيسات هسته ای در ايران بايد سريع و بدون اتلاف وقت انجام گيرد، اما مقام های ايرانی، خودرو در اختيار بازرسان قرار ندادند و عملا جلوی بازرسی آنها را از تاسيسات غنی سازی اورانيم در نطنز گرفتند.

جمهوری اسلامی ايران پيشتر اعلام کرده بود که ۶ آبشار ۱۶۴ سانتريفوژ را در نطنز به کار انداخته است و قصد دارد به زودی تعداد سانتريفوژها را دست کم به ۳ هزار دستگاه برساند.


هنوز هيات نمايندگی جمهوری اسلامی ايران در آژانس بين المللی انرژی اتمی، به انتشار اين اطلاعات واکنشی نشان نداده است.


خبر عدم همکاری جمهوری اسلامی ايران با بازرسان آژانس، در حاشيه نشست دو هفته ای تجديد نظر، در پيمان منع گسترش سلاحهای هسته ای در وين اعلام شد.


اين نشست که روز جمعه به پايان می رسد ، با هدف به وجود آوردن تغييراتی در پيمان منع گسترش سلاحهای هسته ای (NPT) که در سال ۱۹۷۰ ميلادی منعقد شد کار خود را آغاز کرده است.


پيش از اين اعلام شده بود که اين تغييرات، در مسير تطابق پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای با شرايط روز و چالش هايی که جهان امروز با آن روبرو است اعمال خواهد شد، اما اين نشست دو هفته ای ، به صحنه مقابله جمهوری اسلامی ايران با قدرت های هسته ای جهان بدل شد.


ژان فرانسوا دوبل، سفير فرانسه در آژانس بين المللی انرژی اتمی در همين زمينه به خبرنگاران گفت: «ايران تا کنون، قوانين پيمان منع گسترش تسليحات هسته ای را برای دست يافتن به انرژی صلح آميز هسته ای رعايت نکرده است و با پنهان کاری دراز مدت، هنوز اعتماد جمعه جهانی را به دست نياورده است.»


XS
SM
MD
LG