لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۰۸

انفجار پی در پی ۱۲ بمب در هند


از مجموع ۱۲ بمب که در فاصله یک ساعت منفجر شدند، پنج بمب شهر گواهاتی؛ شهر اصلی ایالت آسام، را لرزاند.(عکس:AFP)

انفجار ۱۲ بمب با فاصله زمانی کم در چهار شهر ایالت آسام در هند، در روز پنجشنبه، دست کم ۶۰ کشته و حدود ۳۰۰ زخمی بر جای گذاشت.


از مجموع ۱۲ بمب که در فاصله یک ساعت منفجر شدند، پنج بمب شهر گواهاتی؛ شهر اصلی ایالت آسام، را لرزاند. باقی بمب ها در سه منطقه دیگر در غرب آسام منفجر شدند.


هدف یکی از این بمب ها در گواهاتی، یک منطقه امنیتی بود که در آن، یک دادگاه و ادارات و منازل مقامات ارشد پلیس قرار دارد.


اما به گفته چند شبکه تلویزیونی محلی، بیشتر این بمب ها در بازارهای شلوغ این شهر منفجر شدند و به همین دلیل، تعداد کشته شدگان زیاد بود.ایالت آسام چند دهه است که کانون آشوب های جدایی طلبانه بوده است. ماه گذشته نیز میان قبایل بومی و ساکنان مسلمان این ایالت درگیری هایی صورت گرفت که دست کم ۴۷ کشته بر جای گذاشت.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجارها را بر عهده نگرفته است.


ایالت آسام چند دهه است که کانون آشوب های جدایی طلبانه بوده است. ماه گذشته نیز میان قبایل بومی و ساکنان مسلمان این ایالت درگیری هایی صورت گرفت که دست کم ۴۷ کشته بر جای گذاشت.


در گواهاتی، مردم خشمگین از این حملات با پرتاب سنگ به نیروهای پلیس حمله کردند و در درگیری پلیس با مردم، چندین نفر زخمی شدند. پلیس برای متفرق کردن مردم به تیراندازی هوایی متوسل شد.


در ماه اکتبر نیز در اثر چهار انفجار دست کم دو نفر کشته و یکصد نفر مجروح شدند. پلیس، گروه های شبه نظامی مسلمان در بنگلادش را مسئول این انفجارها اعلام کرده است.


اما غالبا در این گونه حملات، گروه جدایی طلب «جبهه آزادی بخش متحد آسوم» مظنون اصلی است. این گروه خواهان استقلال این ایالت بزرگ است که ۲۶ میلیون نفر جمعیت دارد.


بر اساس یک نظرسنجی جدید که توسط یک گروه مدنی انجام شد، بیش از ۹۵ درصد مردم آسام با پیشنهاد استقلال این ایالت مخالف هستند. یک چهارم جمعیت آسام را غیرآسامی ها تشکیل می دهند.


کشور هند در ماه های اخیر هدف چندین بمب بوده است که بیش از ۱۲۵ نفر را قربانی کرده اند. پلیس بیشتر این حملات را کار شبه نظامیان مسلمان می داند، اما چند شبه نظامی هندو نیز به همین دلیل دستگیر شده اند.


هند در بخش شمال شرقی خود با کشورهای چین، میانمار، بنگلادش و بوتان همسایه است. در این بخش از هند، بیش از ۲۰۰ قبیله سکونت دارند که از زمان استقلال هند از بریتانیا در سال ۱۹۴۷ تاکنون، آن را به صحنه شورش های جدایی طلبانه تبدیل کرده اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG