لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۳۰

«آنفلوانزای پرندگان در ایران شیوع پیدا کرده است»


ساال گذشته ميلادی ديده شدن نخستين نمونه های انتقال ويروس کشنده آنفلوانزای پرندگان به انسان موجب شد تا وحشتی جهانی از شيوع آسان يک بيماری مرگبار اوج بگيرد.

«سازمان جهانی بهداشت حيوانات» روز پنج شنبه اعلام کرد که ويروس های کشنده H5N1 که عامل بيماری آنفلوانزای پرندگان هستند، در میان مرغ های خانگی در ايران شيوع پيدا کرده اند.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، اين سازمان که به عنوان نهادی مرجع از سوی سازمان تجارت جهانی به رسميت شناخته شده، روز پنج شنبه خبر داد که ايران شيوع اين بيماری را در ميان مرغ ها تا روز چهارشنبه، ۲۶ دی ماه اعلام نکرده بود.


تهران در روز ۱۰ آذر ماه سال جاری گزارشی از وضعيت آنفلوانزای پرندگان در ايران را به مقر «سازمان جهانی بهداشت حيوانات» در پاريس ارسال کرده بود که در آن هيچ اشاره ای به شيوع اين بيماری نشده بود.


بر اساس گزارشی که اين سازمان در روز پنج شنبه منتشر کرده، ايران اخیرا به اين سازمان اعلام کرده که تاکنون در ميان ۱۴ پرنده، ويروس عامل بيماری کشنده آنفلوانزای پرندگان را کشف کرده و ۴۷۵ پرنده نيز نابود کرده است.


«سازمان جهانی بهداشت حيوانات»، نهاد بين المللی مسئول توسعه سلامت و بهداشت حيوانات در سراسر جهان است.


اين سازمان همچنين در جريان شيوع ناگهانی آنفلوانزای پرندگان در جهان، نقش اصلی ردگيری و مديريت پروژه های تحقيقاتی را به عهده داشت.


بر اساس گزارشی که اين سازمان در روز پنج شنبه منتشر کرده، ايران اخیرا به اين سازمان اعلام کرده که تاکنون در ميان ۱۴ پرنده، ويروس عامل بيماری کشنده آنفلوانزای پرندگان را کشف کرده و ۴۷۵ پرنده نيز نابود کرده است.

در دو سال گذشته، ديده شدن نخستين نمونه های انتقال ويروس کشنده آنفلوانزای پرندگان به انسان موجب شد تا وحشتی جهانی از شيوع آسان يک بيماری مرگبار اوج بگيرد.


اين سازمان اعلام کرده که شيوع دوباره اين بيماری در استان مازندران در شمال ايران ديده شده است.


در گزارش سازمان جهانی بهداشت حيوانات تاکيد شده که کارشناسان اين سازمان به تحقيقات در ايران ادامه می دهند که و تلاش خواهند کرد تا رد اين بيماری «که احتمالا گسترش يافته» را بيابند.


اين نخستين بار نيست که بيماری آنفلوانزای پرندگان در استان مازندران شيوع پيدا کرده است. اسفندماه سال ۸۵ نيز استاندار مازندران و يکی از نمايندگان اين استان اعلام کرده بودند که با موارد بسياری از اين ابتلای پرندگان به اين بيماری رو به رو شده اند.


در آن زمان نيز عزت الله يوسفيان، نماينده مردم آمل در مجلس، مقام های سازمان دامپزشکی را به «مخفی کاری» متهم کرده بود و گفته بود که آنها به رغم مسئوليتشان حاضر نيستند که شيوع اين بيماری را در استان مازندران تاييد کنند.


سازمان دامپزشکی هيچ گاه شيوع اين بيماری را در مازندران رسما تاييد نکرد، اما به گفته شخصيت هايی چون آقای يوسفيان، آزمايشگاه های محلی اين موضوع را تاييد کرده بودند.


گزارش روز پنج شنبه سازمان جهانی بهداشت حيوانات نشان می دهد که مقام های سازمان دامپزشکی ايران برای نخستين بار شيوع اين بيماری را در ايران، به سازمانی جهانی و مرجع اطلاع داده اند.


XS
SM
MD
LG