لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۳۴

«گروه ۵+۱ به توافق درباره ایران نزديک شد»


سفرای فرانسه (چپ) و بریتانیا در سازمان ملل متحد
امير جونز پری ، سفير بريتانيا در سازمان ملل متحد ، به خبرنگاران گفت: «پنج کشور عضو دائمی شواری امنيت ، افزون بر آلمان ، به توافق بر صدور قطعنامه ، عليه برنامه های هسته ای ايران نزديک شده اند.»

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، روسيه همچنان مخالف بند ممنوعيت سفر «کارشناسان اتمی و صنايع موشکی جمهوری اسلامی ايران» در پيش نويس قطعنامه شورای امنيت است.

با اين حال سفير بريتانيا در سازمان ملل اظهار اميدواری کرد که روز دوشنبه در ديدار آينده ديپلمات های گروه ۵ + ۱ ، آخرين اختلاف نظرها هم از ميان برداشته شود. به گفته وی تا روز سه شنبه اتفاق نظر کامل برای صدور قطعنامه تحريم عليه برنامه اتمی ايران به دست خواهد آمد .

ويتالی چورکين، سفير روسيه در سازمان ملل نيز تائيد کرد پيشرفت هائی در گفت و گو های ۵ + ۱ به دست آمده است اما گفت و گو ها بايد ادامه يابند.

اما ژان مارک دو سابيلير، سفير فرانسه در سازمان ملل در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار اميدواری بيشتری کرد و گفت به رغم وجود اختلاف نظرها، توافق های اصولی بر سر صدور قطعنامه حاصل شده است .

در پيش نويس قطعنامه تازه شورای امنيت، صادرات هرگونه تجهيزاتی که می تواند در برنامههای هسته ای يا موشکی ايران به کار رود به اين کشور ممنوع خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه علی اصغر سلطانيه ، نماينده ايران در آژانس بين امللی انرژی اتمی روز جمعه در وين تهديد کرد که اگر ايران مورد تحريم قرار گيرد، کشورش قادر است روند غنی سازی اورانيوم را به طور پنهانی ادامه دهد.

جمهوری اسلامی ايران می گويد برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است؛ اما برخی کشورهای غربی بر اين عقيده اند که در پس برنامه صلح آميز، تهران در صدد دست يافتن به تسليحات هسته ای است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG