لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۴۵

نشست ۱+۵ در شانگهای به پایان رسید


دانیل فرد (راست)سرپرست هیات نمایندگی آمریکا و همتای روسی اش سرگئی کیسلایاک در نشست شانگهای (عکس ازAFP)

نشست پنج عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل همراه آلمان و همچنين نماينده ای ازاتحاديه اروپا برای بحث و تبادل نظر درباره پرونده هسته ای ايران، درشانگهای چين به پايان رسيد.


به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه چين، در اين نشست یک روزه، «شرکت کنندگان بر سر محتوای طرحی برای تشويق ايران به از سرگيری مذاکرات به توافق رسيدند، اما همه مسائل حل نشده است.»


در پايان اين نشست، بيانيه ای صادر نشد.


  • «شرکت کنندگان بر سر محتوای طرحی برای تشويق ايران به از سرگيری مذاکرات به توافق رسيدند، اما همه مسائل حل نشده است.»
وزارت امور خارجه چین

وزارت امور خارجه چين پيشتر گفته بود که دراين نشست، درباره آخرين تحولات مربوط به برنامه هسته ای ايران و راه های ترغيب ايران به از سرگيری مذاکرات، در ازای مشوق های سياسی، اقتصادی و امنيتی و همچنين مجازات های احتمالی، در صورت ادامه خودداری ايران ازاجرای قطعنامه های سازمان ملل، گفتگو می شود.


شورا ی امنيت سازمان ملل، سيزدهم اسفندماه، سوم مارس گذشته، درقطعنامه سومی، ضمن تشديد تحريم های ايران، ازخاويرسولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، خواست تا به تماس های خود با ايران ادامه دهد.


شورای امنيت، درآن قطعنامه نود روز به ايران برای تعليق غنی سازی اورانيوم واجرای قطعنامه فرصت داد.


جمهوری اسلامی ايران تاکنون توقف غنی سازی اورانيوم در ازای دريافت هرگونه مشوق را رد کرده و اعلام کرده است در مورد برنامه هسته ای اش تنها با آژانس بين المللی انرژی اتمی گفت و گو خواهد کرد.


روز يکشنبه منوچهر متکی وزير امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد ايران در حال بررسی پيشنهاداتی است که می تواند به حل مساله هسته ای کمک کند.


آمريکا و غرب ايران را متهم می کنند که قصد ساختن بمب اتمی را دارند. تهران همواره اين اتهامات را رد کرده و هدف برنامه هسته ای خود را صلح آميز می خواند.


XS
SM
MD
LG