لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۵۳

صالح نیکبخت: وضع جسمی و روحی رکسانا خوب است


رکسانا صابری در تهران
صالح نیکبخت، یکی از وکلای رکسانا صابری، روز دوشنبه با اشاره به این که خانم صابری از نظر جسمی و روحی در «وضعیت خوبی» است از خوش‌بینی او به نتیجه دادگاه تجدید نظر خبر داد.

دادگاه تجديد نظر رکسانا صابری، خبرنگار ايرانی – آمريکايی، که به اتهام جاسوسی برای آمریکا به هشت سال زندان محکوم شده روز یک‌شنبه گذشته در تهران برگزار شد.

خبرگزاری فرانسه روز یک‌شنبه گزارش کرده بود که خانم صابری که مدت سه ماه است در زندان اوین به سر می‌برد و در اعتراض به حکم خود مدت دو هفته اعتصاب غذا کرده بود هنگام ورود به دادگاه «رنگ‌پریده و لاغر» به نظر می‌رسیده است.

آقای نیکبخت در گفت‌وگو با رادیوفردا اشاره کرد که روز یک‌شنبه در جریان دادگاه تجدید نظر که پنج ساعت به طول انجامیده است رکسانا صابری «به نوع محاکمه خود خوش‌بین بوده» است.

صالح نیکبخت گفت که خانم صابری در دادگاه اخیر فرصت پیدا کرده است «چیزهایی را که نتوانسته بود در دادگاه بدوی بیان کند امروز [یک‌شنبه] در شرایط خوب و بدون هراس بیان کند».

آقای نیکبخت همچنین ابراز امیدواری کرد که دادگاه تجدید نظر «فقط به گوش دادن به حرف‌های ما اکتفا نکند، بلکه در مجازات ایشان تغییر اساسی بدهد».

عبدالصمد خرمشاهی، دیگر وکیل خانم صابری، نیز پس از پایان جلسه دادگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز ابراز امیدواری کرده بود که «حکم جدید تفاوتی اساسی با حکم قبلی داشته باشد».

ركسانا صابرى در شش سال گذشته در ايران به سر برده و براى شبكه‌هاى خبرى از جمله بى‌بى‌سى و راديو ان‌پى‌آر گزارش تهيه مى‌كرد.

مقامات ایران در ابتدا با تأیید بازداشت خانم صابری در بهمن‌ماه سال ۱۳۸۷ از ذکر اتهام این خبرنگار آزاد خودداری کرده و تنها به این نکته اشاره می‌کردند که او از سال ۱۳۸۵ شمسی بدون مجوز وزارت ارشاد در ایران فعالیت کرده است.
XS
SM
MD
LG