لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۱۵

پارلمان اروپا خواستار آزادی بدون قید و شرط رکسانا صابری شد


هانس گرت پوئترينگ، رييس پارلمان اروپا اعلام كرد كه ۷۵۸ عضو شوراى اتحاديه اروپايى خواستار آزادى «فورى» ركسانا صابرى شده اند.
پارلمان اروپا روز دوشنبه از جمهورى اسلامى ايران خواست تا «بدون قيد و شرط» ركسانا صابرى، خبرنگار ايرانى – آمريكايى را آزاد كند.

هانس گرت پوئترينگ، رييس پارلمان اروپا اعلام كرد كه ۷۵۸ عضو شوراى اتحاديه اروپايى خواستار آزادى «فورى» ركسانا صابرى شده اند.

وى گفت: پارلمان اروپا از وضعيت صابرى «عميقا نگران» بوده و معتقد است كه پرونده او بيانگر «وضعيت نابسامان حقوق بشر در ايران» است.

ركسانا صابرى كه از پدرى ايرانى و مادرى ژاپنى در آمريكا متولد شده است از سه ماه به اتهام جاسوسى در زندان به سر مى برد و از سوى دادگاه انقلاب به هشت سال زندان محكوم شده است.

خانم صابرى در اعتراض به اين حكم دست به اعتصاب غذا زده است و بر اساس گزارش هاى منتشره، براى درمان وضعيت بد جسمانى اش مدت كوتاهى در بيمارستان بسترى شده است.

مقام هاى ايران ابتدا وى را متهم كردند كه بدون مجوز خبرنگارى اقدام به تهيه خبر و گزارش براى رسانه هاى خارجى مى كرده است ولى بعد اين اتهام را به جاسوسى تغيير دادند.

حكم هشت زندان خانم صابری با اعتراض هاى گسترده بين المللى روبرو شده است و علاوه بر نهادهاى حقوق بشرى، اتحاديه اروپا، ژاپن و ايالات متحده آمريكا به شدت به آن اعتراض كرده اند.

آمريكا اتهام هاى وارده به ركسانا صابرى را بى اساس دانسته و خواستار آزادى فورى او و فراهم كردن امكان بازگشت او به آمريكا شده است.

وزير امور خارجه ايران روز يكشنبه وعده داد كه حكم اين خبرنگار ايرانى – آمريكايى با «عدالت و رافت انسانى» مورد تجديد نظر قرار خواهد گرفت.

با اين حال، حسن قشقاوى، سخنگوى وزارت امور خارجه ايران، روز دوشنبه گفت: « قوه قضاييه ما مستقل است و هر گونه اعمال نظر و دخالت در كار آن خلاف قواعد و هنجارهاى بين‌المللى است و بايد منتظر نظر قاضى تجديدنظر بود.»

ركسانا صابرى در شش سال گذشته در ايران به سر مى برد و براى شبكه هاى خبرى بى بى سى، راديو ان پى آر و برخى ديگر از رسانه هاى خارجى گزارش تهيه مى كرد.

رضا صابرى، پدر ركسانا، با اشاره به اعتصاب غذاى دخترش گفته است: ركسانا تا زمان آزادى خود به اعتصاب غذا ادامه مى دهد و در دو هفته گذشته وزن زيادى را از دست داده است.
XS
SM
MD
LG