لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۳

یک بازرگان ایرانی در سان‌فرانسیسکو بازداشت شد


این نخستین باری نیست که بازرگانان ایرانی به دادگاه‌های فدرال آمریکا کشانده می‌شوند.
وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد یک بازرگان ایرانی به اتهام صادرات غیرقانونی موتور هلی‌کوپتر و نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران در این کشور دستگیر شده است.

این بازرگان ایرانی به نام حسین‌علی خوش‌نویس راد، ۵۵ ساله، که در تهران شرکتی تجاری دارد روز شنبه در فرودگاه بین‌المللی سان‌فرانسیسکو بازداشت و روز دوشنبه در دادگاه فدرال این شهر حاضر شده است.

این جدیدترین پرونده از میان دعواهایی است که دولت ایالات متحده علیه شرکت‌های ایرانی اقامه کرده است که در پی دستیابی و صادرات غیرقانونی تکنولوژی‌های حساس آمریکایی به ایران هستند.

آقای خوش‌نویس راد و شرکت او با عنوان «آریاسا ای جی» با دو مورد اتهام صادرات غیرقانونی موتور هلی‌کوپتر و دوربین‌های پیشرفته هوایی ویژه هواپیماهای نظامی و همین طور دو مورد تبانی برای صادرات این نوع کالاها روبه‌رو هستند.

مقامات قضایی آمریکا می‌گویند این بازرگان ایرانی در سال ۲۰۰۷ به یک شرکت تجاری ایرلندی سفارش خرید ۱۷ موتور هلی‌کوپتر از کارخانه رولزرویس آمریکا را داده است که این موتورها نهایتا به ایران فرستاده شده‌اند.

به گفته این مقامات،‌ در میان شرکت‌های ایرانی که این کالاها را دریافت کرده‌اند یک شرکت نظامی نیز هست که در مالکیت یا تحت نظارت افراد یا نهادهایی است که با برنامه‌های موشکی و هسته‌ای ایران ارتباط دارند.

حسین‌علی خوش‌نویس راد در صورت محکومیت در هر یک از اتهامات خود می‌تواند به ۲۰ سال حبس محکوم شود.

ده روز پیش یک زن ایرانی در دادگاهی در ایالت فلوریدای آمریکا به جرم مشارکت در طرح خرید دوربین‌های نظامی دید در شب به بیش از پنج سال حبس در زندان ایالتی محکوم شد.

در اواخر شهریورماه سال جاری نیز مقامات فدرال آمريكا با صدور ادعانامه‌‌ای ۱۶ فرد و شركت خارجى را به ارسال غيرقانونى قطعات حساس به ایران متهم و برای آنها قرار تعقیب صادر کردند.

ایالات متحده و متحدانش سوء‌ظن دارند که جمهوری اسلامی ایران در صدد ساخت تسلیحات هسته‌ای است، اما تهران این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید فقط به دنبال مقاصد صلح‌آمیز است.
XS
SM
MD
LG