لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۳۷

استقبال تهران از اقدام واشینگتن در تروریست خواندن جندالله


رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران
رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران
وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه در واکنش به قرار گرفتن نام گروه جندالله در فهرست آمریکا از گروه‌های تروریستی دنیا، این اقدام دولت باراک اوباما را «صحیح» توصیف کرد.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، با این حال اضافه کرد که جمهوری اسلامی تغییر در سیاست آمریکا در مورد «حمایت از گروه‌های تروریستی» را «در صحنه عمل» ارزیابی خواهد کرد.

وزارت امور خارجه آمريکا روز چهارشنبه نام گروه جندالله را که در استان سيستان و بلوجستان ايران دست به اقدامات مسلحانه می‌زند به فهرست خود از گروه‌های تروريستی فعال در دنیا اضافه کرد.

جمهوری اسلامی ایران و پاکستان مدت‌هاست که گروه جندالله در سیستان و بلوچستان را تروریست قلمداد می‌کنند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که به همین مناسبت منتشر کرد با اشاره به فهرستی از حملات و اقدامات مسلحانه گروه جندالله گفته بود: «جندالله از بدو تأسیس در سال ۲۰۰۳، ۱۳۸۲، در تعداد زيادی عمليات نقش داشته که به قتل و زخمی شدن شهروندان و مقامات دولت ايران در استان سيستان و بلوچستان منجر شده است.»

گروه جندالله که رهبر آن عبدالمالک ریگی در خردادماه سال جاری به حکم دادسرای انقلاب اسلامی ایران به دار آویخته شد خود را مدافع حقوق شهروندان سنی‌‌مذهب در استان سيستان و بلوچستان معرفی می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه در واکنش به این اقدام آمریکا آن را «اقدامی در جهت صحیح» توصیف کرد.

اما اشاره آقای مهمان‌پرست به ارزیابی سیاست آمریکا در «صحنه عمل» در برخورد با گروه جندالله ناظر بر موضع آن دسته از مقامات جمهوری اسلامی است که بارها ایالات متحده را به حمایت از گروه‌هایی چون جندالله، تندر و پژاک متهم کرده‌اند، اتهامی که مقامات آمریکا همواره تکذیب کرده‌اند.

از جمله محمود احمدی‌نژاد در تیرماه سال جاری و به دنبال حمله‌ای تروریستی در شهر زاهدان که مسئولیت آن را گروه جندالله به عهده گرفت آمریکا و نیروها ناتو را به حمایت از تروریست‌های زاهدان متهم کرد.

در دو انفجار در پنج‌شنبه شب ۲۴ تیرماه دست‌کم ۲۸ تن جان خود را از دست دادند و ۳۰۰ نفر زخمی و مجروح شدند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا علاوه بر این حمله تروریستی به انفجار در مسجد اميرالمومنين زاهدان در خردادماه سال ۱۳۸۸ که تعداد زيادی کشته و زخمی برجای گذاشت نیز اشاره شده است.
XS
SM
MD
LG