لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۳۱

«واشینگتن آمادگی فروش اورانیوم غنی شده به تهران را ندارد»


محمود احمدی‌نژاد در حال بازدید از تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز
یک مقام آمریکایی می‌گوید واشینگتن در مذاکرات روز پنج‌شنبه گروه ۵+۱ با ایران اعلام خواهد کرد که آمادگی فروش اورانیوم غنی شده به تهران را ندارد.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، روز چهارشنبه در نشست خبری خود درباره مذاکرات ژنو که امروز پنج‌شنبه برگزار می‌شود بار دیگر مسئله «خرید سوخت لازم برای رآکتور تهران» را مطرح کرد و گفت: «ما می‌خواهیم بخریم، هر کدام آمادگی دارند از آنها می‌خریم.»

آقای احمدی‌نژاد پیشتر هفته گذشته در نیویورک اعلام کرده بود که مقامات دولتش در جریان مذاکرات ۹ مهرماه با اعضای گروه ۵+۱ از آمریکا خواهند خواست «تا اورانیوم غنی‌شده با غلظت ۲۰ درصد به ایران بفروشد.»

او در مصاحبه با هفته‌نامه آمریکایی نیوزویک گفته بود که «نحوه برخورد دولت اوباما با اين پيشنهاد نشان خواهد داد که آمريکا تا چه حد در مورد گفت‌وگو با ايران جدی است.»

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی که نامی از او نمی‌برد می‌گوید که ایالات متحده در جریان مذاکرات ژنو روشن خواهد ساخت که حاضر به فروش اورانیوم غنی‌شده به ایران نیست.

مقامات شش قدرت جهانی یعنی آمریکا، روسیه، فرانسه، بریتانیا، چین و آلمان، پنج‌شنبه در حالی با مذاکره‌کننده ارشد ایران پای یک میز به مذاکره می‌نشینند که جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده است که مسئله پرونده هسته‌ای خود را «تمام‌شده» می‌داند و حاضر به گفت‌وگوی بیشتر در مورد این مسئله نیست.

مقامات دولت آقای احمدی‌نژاد در مقابل گفته‌اند که ایران مایل است در این مذاکرات بر مسائلی چون امنیت منطقه، مسئله افغانستان و مسائلی نظیر آن متمرکز شود.

در مقابل خبرگزاری رویترز از قول دیپلمات‌های غربی می‌گوید که بزرگ‌ترین مسئله برای آنها در مذاکرات پنج‌شنبه در ژنو این است که «آیا سعید جلیلی [مذاکره‌کننده ارشد ایران] حاضر به گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای ایران و دومین تاسیسات غنی‌سازی این کشور هست.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه گذشته، به نقل از منابعی که نامی از آنها نبرد، گزارش داد که ایران به تازگی وجود دومین تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم خود را به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسانده است.

افشای این تاسیسات غنی‌سازی جدید که در ۳۰ کیلومتری شهر قم واقع است به تنش و بحث و جدل فراوان در سطح جهانی درباره پرونده هسته‌ای ایران دامن زد.

شش قدرت جهانی امروز پنج‌شنبه همچنین از ایران خواهند خواست که به پیشنهاد بسته مشوق‌های اقتصادی و سیاسی آنها در قبال متوقف ساختن غنی‌سازی اورانیوم «پاسخ جدی» دهد.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG