لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۰۲

تصمیم ایران درباره نشست شرم الشیخ به زودی اعلام می شود


وزارت امور خارجه ايران اعلام کرد که تصميم ايران برای حضور يا عدم حضور در نشست شرم الشيخ، روز يکشنبه يا دوشنبه، مشخص خواهد شد.

همزمان با سفر غيرمنتظره علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران به بغداد، وزارت امور خارجه ايران اعلام کرد که تصميم ايران برای حضور يا عدم حضور در نشست شرم الشيخ، روز يکشنبه يا دوشنبه، مشخص خواهد شد.


در نشست هفته جاری که در شرم الشيخ برگزار خواهد شد، قرار است که نمايندگان عالی رتبه ای از کشورهای همسايه عراق، همراه با نمايندگان اعضای دايمی شورای امنيت، شورای همکاری خليج فارس و اتحاديه عرب، با هدف يافتن راه حلی برای پايان دادن به بحران امنيتی عراق، مذاکره کنند.


حضور کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا در اين نشست به همراه اظهارنظر مقام های آمريکايی درباره احتمال گفت و گوی وی با منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران در شرم الشيخ، حساسيت حضور ايران در نشست را افزايش داده است.


در همين حال خاوير سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا روز جمعه از آمريکا خواست که «يک کانال ارتباطی» مستقيم برای گفت و گو با ايران برقرار کند.


در آستانه اين نشست، چنانکه سخنگوی سفارت ايران به خبرگزاری ايسنا گفته است، علی لاريجانی بعد از ورود به بغداد با نخست وزير، وزير امور خارجه و مشاور امنيت ملی عراق ديدار خواهد کرد.


مطبوعات چاپ تهران، پيش از اين گزارش داده بودند که اگر آمريکا، پنج ايرانی بازداشت شده در اربيل را آزاد نکند، ايران در نشست شرم الشيخ شرکت نخواهد کرد.


اما هوشيار زيباری، وزير امور خارجه عراق که روز جمعه تهران را به مقصد آنکار ترک کرده بود، در پاسخ به سوالی در اين ارتباط گفت: ««من درباره اين موضوع، صادقانه، بدون جانبداری و با بيان جزئيات، با طرف ايرانی گفت و گو کردم و گفتم که لطفا تلاش نکنيد موضوع حضور خودتان را با آزادی سريع آن پنج تن، مرتبط کنيد.»


در ماه ژانويه، نيروهای آمريکايی به يکی از دقاتر جمهوری اسلامی ايران در شهر کردنشين اربيل يورش بردند و پنج تن از ايرانيان شاغل در اين دفتر را بازداشت کردند.


ايران اين پنج تن را «ديپلمات» می نامد، اما آمريکا می گويد اين پنج تن، با شبکه توزيع مواد منفجره در عراق که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هدايت می شود، در ارتباط بوده اند. به گفته برخی مقام های ارتش آمريکا، ايران با هدف حمله به نيروهای آمريکايی، مواد منفجره در اختيار شورشيان عراقی قرار می دهد.


در روز سيزدهم آوريل، واشينگتن اعلام کرد که پنج ايرانی بازداشت شده در اربيل را کماکان در بازداشت نگاه خواهد داشت و آنها بايد روند شش ماهه بازداشت با هدف بررسی سابقه شان را پشت سر بگذارند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG