لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۵۲

درخواست عراق از همسایگانش: توقف ورود شبه نظامیان


نوری المالکی، نخست وزير عراق، در سخنرانی آغاز به کار روز دوم نشست شرم الشيخ گفت: «ما به سازمان های تروريستی اجازه نخواهيم داد که از خاک عراق به عنوان يک بهشت امن، بهره ببرند.»

عراق روز جمعه، در نشست شرم الشيخ از همسايگان خود خواست که از ورود شبه نظاميان به خاک اين کشور جلوگيری کنند.


به گزارش خبرگزاری رويترز، انتظار می رود که در آخرين روز نشست شرم الشيخ، مقام های عراقی همچنين از اتحاديه عرب بخواهند که کنفرانسی با موضوع بازسازی عراق برگزار کند.


عراق درخواست خود از شش کشور همسايه اش را در نشستی اعلام کرد که همزمان، وزراری امور خارجه کشورهای عضو دائمی شورای امنيت، اتحاديه اروپا و گروه هشت کشور صنعتی جهان نيز در آن حضور دارند.


نوری المالکی، نخست وزير عراق، در سخنرانی آغاز به کار روز دوم نشست شرم الشيخ گفت: «ما به سازمان های تروريستی اجازه نخواهيم داد که از خاک عراق به عنوان يک بهشت امن، بهره ببرند.»


وی افزود: «همين موضوع ما را به اين سمت هدايت می کند که از کشورهای همسايه بخواهيم که از نفوذ گروههای تروريستی به عراق جلوگيری کنند و نگذارند آنها از حمايت های تسليحاتی، سياسی و رسانه ای برخوردار شوند.»«ما برای اين کار آماده ايم. ما آماده ايم که کنفرانس بازسازی ملی عراق را ميزبانی کنيم. اکنون زمان اين نيست که يکديگر را متهم کنيم، بلکه بايد باهم همکاری کنيم.»
عمر موسی

گفت و گوهای روز جمعه در شرم الشيخ، بر موضوعاتی چون امنيت مرزهای عراق، وضعيت عراقی های پناهجو و بهبود روابط سياسی گروههای مختلف قومی و مذهبی عراق متمرکز شده است.


عمر موسی، دبير کل اتحاديه عرب گفت که احتمالا در بيانيه پايانی اين نشست، از اتحاديه عرب خواسته شود که کنفرانسی با موضوع بازسازی عراق برگزار کند.


وی گفت: «ما برای اين کار آماده ايم. ما آماده ايم که کنفرانس بازسازی ملی عراق را ميزبانی کنيم. اکنون زمان اين نيست که يکديگر را متهم کنيم، بلکه بايد باهم همکاری کنيم.»


دبير کل اتحاديه عرب، زمان يا مکان برگزاری چنين کنفرانسی را اعلام نکرد. مرکز اتحاديه ۲۲ کشور عربی در مصر – محل برگزاری نشست کنونی – قرار دارد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG