لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۵۰

مذاکره ایران و سوریه درباره بحران لبنان


از سوی ایران، لاریجانی در دیدار با وزیر امور خارجه سوریه حضور داشت.

به نوشته رسانه های سوری، علی لاريجانی، مشاور آيت الله خامنه ای و وليد معلم، وزير امور خارجه سوريه، روز جمعه درباره وضعيت سياسی لبنان، مذاکره کردند.


به گزارش خبرگزاری رسمی دولت سوريه، سانا، آقای لاريجانی در اين ديدار که در شهر دمشق، پایتخت سوریه انجام شده، اعلام کرده است که ايران، «از تلاش های سوريه برای رسيدن به راه حلی در لبنان» حمايت می کند.


بنا به اين گزارش وی در اين ديدار گفته است: «کليد حل مشکل لبنان در دستان احزاب لبنانی قرار دارد.»


از روز دوم آذرماه که دوره رياست جمهوری اميل لحود، سياستمدار هوادار سوريه در لبنان به پايان رسيد، اين کشور با بحران سياسی برای انتخاب جانشين آقای لحود رو به رو شده است.


بر اساس قانون اساسی اين کشور، رييس جمهوری جديد بايد با رای نمايندگان پالمان انتخاب شود، اما دو ائتلاف سياسی مخالف در پارلمان، نتوانسته اند بر سر اين انتخاب به توافقی دست يابند و هيچ کدام نيز اکثريت کافی برای اين انتخاب را ندارند.


بر اساس قانون اساسی اين کشور، رييس جمهوری جديد بايد با رای نمايندگان پالمان انتخاب شود، اما دو ائتلاف سياسی مخالف در پارلمان، نتوانسته اند بر سر اين انتخاب به توافقی دست يابند و هيچ کدام نيز اکثريت کافی برای اين انتخاب را ندارند.

ائتلاف سياسی گروه حزب الله و متحدانش در پارلمان لبنان می گويند که برای انتخاب رييس جمهوری، خواهان داشتن حق وتوو در کابينه هستند، اما ائتلاف هوادار غرب که اکثريت نسبی کرسی ها و قدرت در کابينه را در دست دارد، با اين خواسته مخالفت کرده اند.


آخرين نشست پارلمان برای انتخاب رييس جمهوری که قرار بود در روز هفتم دی ماه برگزار شود، برای يازدهمين بار به تعويق افتاد. تاريخ بعدی برای برگزاری اين نشست، روز ۲۲ دی ماه است، اما به گفته ناطران، نشانه ای از توافق ميان گروه های مخالف، هنوز ديده نشده است.


روز جمعه، ائتلاف هوادار غرب لبنان که در پارلمان سعد حريری، رياست آن را به عهده دارد و از فواد سينيوره، نخست وزير حمايت می کند، از اتحاديه عرب خواست تا جلوی دخالت های سوريه را در امور داخلی لبنان بگيرد.


در بيانيه ای که توسط اين ائتلاف منتشر شد، اين گروه از سياستمداران، دولت سوريه را متهم کردند که با «دخالت هايش» انتخاب رييس جمهوری جديد در لبنان را به بن بست کشانده است.


در اين بيانيه آمده است: «ما از اتحاديه عرب می خواهيم که لبنان را در برابر ويرانی ناشی از [تلاش های] رژيم سوريه و اقدامات تروريستی آنها که ثبات لبنان را به لرزه در آورده، حفظ کند.»


اين بيانيه در آستانه نشست وزرای امور خارجه اتحاديه عرب که قرار است روز يکشنبه در قاهره برگزار شود، منتشر شده، و سياستمداران لبنانی اميدوارند که کشورهای عربی، سوريه را به دليل اقداماتش در لبنان تحت فشار قرار دهند.


XS
SM
MD
LG