لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۳۷

افزایش مبادلات تجاری ایران و افغانستان


منوچهر متکی وزير خارجه ايران گفت که امنيت درافغانستان به نفع امنيت منطقه است.
منوچهر متکی وزير خارجه ايران ، صبح روز چهارشنبه وارد کابل شد و ساعتی بعد با وزير خارجه افغانستان، ياداشت تفاهم همکاری مشترک بين دو کشور را امضا کرد که بر اساس آن، ايران مبادلات تجاری خود را با افغانستان در سال آينده به يک ميليارد دلار افزايش خواهد داد.

در عين حال وزرای دو کشور همسايه درباره برنامه هسته ای ايران و روابط کابل- تهران نیز گفت و گو کردند.

رنگين دادفر سپنتا وزيرخارجه افغانستان در اين نشست مشترک گفت که افغانستان خواهان منطقه عاری از سلاح های اتمی است. وی در عین حال تاکید کرد که دولت افغانستان ايران را دوست خود می داند و گفت که تهران تهدیدی برای افغانستان نیست.

وزير خارجه افغانستان در عين حال تاکيد کرد که بايد پرونده هسته ای ايران از راه های ديپلماتيک حل شود. آقای سپنتا گفت اگر قرار است با سلاح های هسته ای مبارزه شود، بايد کشوری خلع سلاح شود که در همسايگی افغانستان قرار دارد و تهديدی جدی برای کابل است.او اشاره تلويحی به پاکستان داشت.

منوچهر متکی وزير خارجه ايران گفت که امنيت درافغانستان به نفع امنيت منطقه است. او در حالی که برنامه هسته ای ايران را صلح آميز توصيف می کرد، بر تداوم عضويت جمهوری اسلامی در ان پی تی ، پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای تاکيد کرد.

وی همچنین درباره حضور نيروهای خارجی در افغانستان گفت که با اتمام ماموريت اين سربازان، نيروهای خارجی بايد از افغانستان خارج شوند.

وزير خارجه افغانستان در واکنش به این اظهارات تاکيد کرد که بايد افغانستان از تنش ها بين ايران و آمريکا مستثنی باشد. او گفت که روابط کابل با واشنگتن و تهران ، جدا از همه چالش هایی است که در روابط ايران و آمريکا وجود دارد.

اين دومين سفر وزير خارجه ايران به افغانستان است. در اين سفر آقای متکی در نشست کميسيون دو جانبه ايران – افغانستان شرکت کرده بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG