لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۱۳

ابراز آمادگی مشروط ایران برای همکاری با آمریکا


منوچهر متکی وزير خارجه جمهوری اسلامی گفت که اگر آمريکا تصميم به خروج نيروهايش از خاک عراق بگيرد آن گاه تهران در اين امر به واشينگتن کمک خواهد کرد.
منوچهر متکی در همايش منامه گفت تهران تحت شرايط خاصی حاضر به همکاری با واشينگتن در زمينه عراق است.

در حالی که بحران در خاورميانه و خصوصا عراق به يکی از بزرگ ترين کانون های توجهات سياسی در جهان تبديل شده، ۲۰۰ نماينده بلندپايه از ۲۰ کشور برای شرکت در سومين نشست «انستيتو بين المللی مطالعات استراتژيک» (آی آی اس اس) راهی منامه، پايتخت بحرين شده اند.

منوچهر متکی وزير خارجه جمهوری اسلامی گفت که اگر آمريکا تصميم به خروج نيروهايش از خاک عراق بگيرد آن گاه تهران در اين امر به واشينگتن کمک خواهد کرد.

منوچهر متکی در ادامه با اشاره به گزارش اخير بيکر-هميلتون در باره عراق، از سياست های فعلی آمريکا در عراق انتقاد کرد و پيشنهاد خارج کردن نيروهای آمريکايی را راهکار مثبتی دانست.

گزارش بيکر هميلتون در بخشی از پيشنهادات خود، خواهان گفت و گوی مستقيم واشينگتن با تهران و دمشق شده بود.

اما جرج بوش رييس جمهوری آمريکا به دنبال مطرح شدن اين پيشنهاد گفت چنين مساله ای تا زمان تعليق غنی سازی اورانيوم در ايران، در دستور کار نخواهد بود.

هوشيار زيباری، وزير خارجه عراق که از ديگر شرکت کنندگان در نشست «انستيتو بين المللی مطالعات استراتژيک» است به دنبال سخنان آقای متکی گفت تحقق همکاری تهران و دمشق در ايجاد ثبات در عراق منوط به تمايل واشينگتن است.

آقای زیباری گفت: «دولت عراق مشکلی با گفت و گو با همسايگانش ندارد و همکاری با اين کشورها را به صورتی فعال آغاز کرده است.»

وی گفت اما اگر آمريکا می خواهد از کمک ايران و سوريه بهره مند شود بايد بداند که چنين کمکی بلاعوض نخواهد بود.

از سوی ديگر شاهزاده بن عبدالعزيز السعود رييس سرويس امنيتی عربستان در جريان اين نشست در منامه، دولت اسراييل را بزرگ ترين تهديد در خاورميانه ناميد و آن را متهم به ترغيب ديگر کشورهای منطقه به دستيابی به سلاح های کشتار جمعی کرد.

وی گفت: «وجود زرادخانه های اتمی اسرائيل ديگر کشورهای منطقه را مجبور به عدم توجه به قوانين منع گسترش سلاح های کشتار جمعی و در پيش گرفتن برنامه های اتمی مشروع يا غير مشروع برای ايجاد توازن تسليحاتی در منطقه می کند.»

اين درحالی است که اسراييل ايران و سوريه را عوامل اصلی نا آرامی در منطقه می داند.

«انستيتو بين المللی مطالعات استراتژيک» که مقرش در لندن است در سال ۱۹۵۸ تاسيس شده و يکی از معتبرترين مراکز تحقيقاتی در زمينه درگيری های سياسی و نظامی است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG