لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۴۷

مشرف پایان «وضعیت فوق العاده» را اعلام کرد


مشرف که با انتقادهای گسترده بين المللی و داخلی رو به رو بود، لباس نظامی را از تن خارج کرد و به عنوان يک شهروند غيرنظامی سوگند رياست جمهوری را ياد کرد.

پرویز مشرف، رییس جمهوری پاکستان، بعد از یک ماه و نیم، روز شنبه ۲۴ آذر ماه، پايان «وضعيت فوق العاده» را در اين کشور اعلام کرد.


وی از ابتدای اعلام وضعيت فوق العاده، با انتقادهای گسترده متحدين غربی خود رو به رو بود و به اين نگرانی دامن زده بود که بی ثباتی اين کشور مسلح به بمب هسته ای، به افزايش خشونت های اسلامگرايان تندرو بيانجامد.


با اين حال اعلام لغو وضعيت فوق العاده نيز نتوانسته مخالفان داخلی پرويز مشرف را راضی کند و گروهی از اين منتقدين می گويند که محدوديت برای رسانه ها و تصفيه قضات، کماکان پابرجا خواهد ماند تا آقای مشرف بتواند به رغم از دست دادن محبوبيت خود، قدرتش را تثبيت کند.


بی نظير بوتو، نخست وزير اسبق و رهبر يکی از احزاب اپوزسيون در شهر کويته به خبرنگاران گفت: «از نظر ما لغو وضعيت فوق العاده، گامی رو به جلو محسوب می شود. اما برای بازسازی دموکراسی، اقدامات بيشتری نياز داريم که بايد انجام شوند.»


آقای مشرف که در ابتدای ماه نوامبر، با چالشی جدی در راه رياست جمهوری خود رو به رو شده بود، به دليل آنچه خود «تهديد شبه نظاميان و دخالت قوه قضاييه» می ناميد، با اعلام وضعيت فوق العاده اجرای قانون اساسی پاکستان را متوقف کرد.


پرويز مشرف در روز سوم نوامبر، وضعيت فوق العاده اعلام کرد و طی چند روز پر التهاب، قضات وفادار به خود را در ديوان عالی پاکستان منصوب کرد تا سرانجام اين قضات با اعلام اينکه هيچ شکايتی از رقبای مشرف وجود ندارد، راه را برای رياست جمهوری او هموار کردند.

او که خود را برای رياست جمهوری نامزد کرده بود و در انتخابات مجالس اين کشور پيروز شده بود، به دليل نظامی بودن، با منتقدانی رو به رو شده بود که می گفتند بر اساس قانون اساسی، حق نامزدی برای انتخابات رياست جمهوری را نداشته است.پرويز مشرف در روز سوم نوامبر، وضعيت فوق العاده اعلام کرد و طی چند روز پر التهاب، قضات وفادار به خود را در ديوان عالی پاکستان منصوب کرد تا سرانجام اين قضات با اعلام اينکه هيچ شکايتی از رقبای مشرف وجود ندارد، راه را برای رياست جمهوری او هموار کردند.


او که با انتقادهای گسترده بين المللی و داخلی رو به رو بود، لباس نظامی را از تن خارج کرد و به عنوان يک شهروند غيرنظامی سوگند رياست جمهوری را ياد کرد.


آقای مشرف همچنين با صدور فرمانی، خود را از آنچه در زمان وضعيت فوق العاده انجام داده، «مصون» کرد. فرمان هايی از اين دست که مصونيت در پی می آورد، پيش از اين نيز از سوی نظاميانی که در اين کشور به قدرت رسيده اند، صادر شده است.


بازداشت های خانگی


با اين حال گروهی از وکلا و قضات - از جمله افتخار چودهری، رييس ديوان عالی پاکستان که از سوی مشرف برکنار شد - کماکان در بازداشت خانگی به سر می برند.


همچنين برخی رسانه ها نيز کماکان از محدوديت هايی که با آن رو به رو هستند، انتقاد می کنند.


منتقدين می گويند که اعلاو وضعيت فوق العاده در پاکستان، به دائمی شدن حکومت اشخاص کمک می کند، چرا پرويز مشرف، هربار که قدرت خود را در خطر ببيند می تواند وضعيت فوق العاده اعلام کند.


آقای مشرف که در سال ۱۹۹۹ ميلادی با کودتايی بدون خونريزی قدرت را در پاکستان به دست گرفت، ماه گذشته ارتش و سمت کليدی فرماندهی ستاد مشترک ارتش را ترک کرد. اما وی همچنان در خانه ای که مخصوص نظاميان است زندگی می کند.


اگر احزاب مخالف پرويز مشرف که توسط مخالفانش – بی نظير بوتو و نواز شريف – اداره می شوند، موفق شوند که در انتخابات پارلمانی، اکثريت کرسی ها را از آن خود کنند، می توانند وی را به دليل رفتارهای مخالف با قانون اساسی، استيضاح کنند.


XS
SM
MD
LG