لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۲۴

نواز شریف، نخست وزیر اسبق پاکستان پس از هشت سال تبعید روز یکشنبه، ۲۵نوامبر،در میان استقبال هزاران نفر از هوادارانش وارد فرودگاه شهر لاهور در پاکستان شد.


نواز شریف که بیشتر سال های تبعید خود را در عربستان سعودی گذرانده یکشنبه بعد ازظهر با هواپیمایی که ملک عبدالله، پادشاه عربستان در اختیار وی قرار داده بود به کشورش بازگشت.


تصاویر دریافتی از شبکه های تلویزیونی صدها نفر از هواداران آقای شریف را نشان می داد که شعار می دادند:« نواز شریف ، نخست وزیر» و «مشرف ، برو ، برو»


بلندگوهایی که بر روی کامیون هایی در خارج از فرودگاه نیز کار گذاشته شده بودند سرودهای «وطن پرستانه» پخش می کردند.


اوضاع پاکستان در هفته های گذشته، همچنان نا آرام باقی مانده، هر چند اين ناآرامی ابعاد مختلفی داشته است. گاهی سياسی و گاهی خشونت بار و تروريستی بوده است. در آخرين خشونت مرگبار، که يک حمله انتحاری بود و روز شنبه رخ داد ده ها نفر جان خود را از دست دادند.


در آخرين درگيری سياسی نيز، پليس پاکستان تلاش می کند تا طرفداران نواز شريف در فرودگاه لاهور برای استقبال از وی تجمع نکنند ولی اين تلاش ها بی نتيجه بوده و بسياری از هواداران نخست وزير اسبق پاکستان در فرودگاه جمع شدند.


تحولات اخیر در پاکستان در زمانی رخ می دهد که تنها پنج روز پيشتر قاضی محمد فاروق، مسئول اصلی ناظر بر انتخابات ابراز اميدواری کرد که فضای انتخابات از صلح و آرامش لبريز باشد.


محمد فاروق گفته است: «من می خواهم به شما ضمانت بدهم، که به خواست خدا، انتخابات در فضايی کاملا صلح آميز برگزار خواهد شد، به روشی عادلانه، چند حزبی، صادقانه و بر اساس قانون.»


پرويز مشرف، فرمانده کل نيروهای مسلح و رييس جمهوری پاکستان، ماه گذشته قول داد تا انتخابات پارلمانی اين کشور تا پيش از روز نهم ژانويه برگزار شود.


انتظار می رود که آقای شريف برای شرکت در اين انتخابات ثبت نام کند.


نواز شريف که دوبار پست نخست وزيری پاکستان را برعهده داشته است در جريان يک کودتای بدون خونريزی توسط ژنرال پرويز مشرف در سال ۱۹۹۹ از مقام خود خلع شد. وی قبل از آزادی اش و تبعيد در عربستان به حبس ابد محکوم شده بود.


آقای شريف در شهريور ماه گذشته نيز به پاکستان بازگشت، اما اين بازگشت تنها به فرودگاه محدود ماند، چراکه پليس پاکستان وی را دوباره به عربستان سعودی بازگرداند.


XS
SM
MD
LG