لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۲۰

انتشار اسناد دخالت ایران در عراق به تعویق افتاد


به گفته نیکلاس برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا ایالات متحده حدود دو سال است که فعالیت های ایران و حمایت این کشور از گروه های شبه نظامی شیعه عراقی را زیر نظر دارد.
مشاور امنیت ملی آمریکا دستور داده است انتشار مدارک که نشان دهنده کمک جمهوری اسلامی ایران به شورشیان عراق است، به تاخیر بیفتد.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، این تاخیر موجب شده ابهاماتی درباره کیفیت این اسناد به وجود بیاید.

آمریکا اعلام کرده اسنادی در دست دارد که نشان می دهند ایران از شبه نظامیان شیعه عراقی حمایت کرده و در حملات علیه نیروهای آمریکایی شرکت دارد.

برخی از مقامات دولت آمریکا می گویند بحث ادامه داری وجود دارد در این باره که تا چه اندازه اسناد ایالات متحده درباره حمایت ایران از شورشیان عراقی و شرکت در حملات علیه نیروهای آمریکایی، گفته های دولت جرج بوش را درباره ایران ثابت می کند.

یکی از مقامات آمریکایی به روزنامه نیویورک تایمز گفت تصمیم به تعویق انداختن اعلام این شواهد و اسناد توسط کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، رابرت گیتس، وزیر دفاع و استفان هدلی، مشاور امنیت ملی آمریکا گرفته شده است.

این مقام در ادامه می افزاید شاید این تصمیم به این دلیل گرفته شده که ممکن است این بهترین فرصت سیاسی برای آمریکا باشد که بتواند به این دلیل که ایران مرگبارترین حملات را علیه نیروهای آمریکایی و عراقی وارد می آورد، فشار بر ایران را شدید کند.

ده روز پیش، زلمای خلیل زاد، سفیر آمریکا در عراق به خبرنگاران گفت که ظرف چند روز ایالات متحده شواهد و مدارکش مبنی بر دخالت جمهوری اسلامی ایران در عراق و رساندن اسلحه و مواد منفجره به شورشیان در این کشور را افشا خواهد کرد.

با این حال روز پنج شنبه مقامات آمریکایی اعلام کردند افشای این مدارک تا هفته آینده به تاخیر افتاده است و همچنین جزییات کمی از آن اعلام خواهد شد، برای مثال این اسناد شامل مدارکی که اوایل دسامبر در جریان بازداشت ایرانیان در بغداد به دست آمده، نمی شود.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از برخی از متحدان ایالات متحده که این اسناد را دیده اند می نویسد که این اسناد هنوز برای تشکیل پرونده ای سفت و سخت علیه ایران کافی نیستند .

جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا با وجود اینکه تاکید کرده قصد حمله نظامی به ایران را ندارد اما به مقامات جمهوری اسلامی ایران هشدار دادهدر صورتی که تهران به خشونت در عراق دامن بزند، پاسخ سختی به آن خواهد داد.

به گفته نیکلاس برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا ایالات متحده حدود دو سال است که فعالیت های ایران و حمایت این کشور از گروه های شبه نظامی شیعه عراقی را زیر نظر دارد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG