لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۵۵

معاون وزير امور خارجه آمريکا وارد پکن شد


هدف از سفر جان نگرو پونته، «گفت و گو با دولت چين درباره نحوه اجرای قرارداد خلع سلاح هسته ای کره شمالی و کسب اطمينان از پايبندی اين کشور به اين قرارداد» عنوان شده است.
جان نگروپونته، معاون وزير امور خارجه آمريکا که برای گفت و گو در باره برنامه های هسته ای کره شمالی به ژاپن سفر کرده بود، روز شنبه وارد پکن شد تا با سران حکومت چين نيز ديدار و گفت و گو کند.

هدف از سفر جان نگرو پونته، «گفت و گو با دولت چين درباره نحوه اجرای قرارداد خلع سلاح هسته ای کره شمالی و کسب اطمينان از پايبندی اين کشور به اين قرارداد» عنوان شده است.

آقای نگروپونته گفت که واشينگتن، همچنان کره شمالی را در برنامه های مشکوک هسته ای تحت فشار می گذارد تا از «ميزان قابليت ها و پيشرفت های اتمی اين کشور» اطمينان حاصل شود.

ايالات متحده آمريکا اولين بار در سال ۲۰۰۲ ميلادی، کره شمالی را متهم کرد که با غنی سازی اورانيوم، توافق نامه دوجانبه آمريکا-کره شمالی را در عمل زير پا گذاشته است.

بر اساس توافقنامه مشترکی که در سال ۱۹۹۴ بين آمريکا و کره شمالی به امضا رسيد، آمريکا متعهد شده بود در قبال توقف فعاليت های هسته ای کره شمالی، کمک های اقتصادی و تضمين های امنيتی در اختيار اين کشور قرار دهد.

بعد از مذاکرات طولانی چند جانبه، کره شمالی ماه گذشته در نهايت پذيرفت تا به قرارداد خلع سلاح هسته ای گردن نهد و فعاليت مراکز اصلی هسته ای خود را ظرف شصت روز به حالت تعليق در آورد.

بنا به اظهارات معاون وزارت امور خارجه آمريکا، واشينگتن انتظار ندارد گفت و گو در باره حذف نام کره شمالی از فهرست «کشورهای حامی تروريسم» با موفقيت های زيادی همراه باشد.

حذف نام کره شمالی از فهرست کشورهای حامی تروريسم و لغو تحريم های مالی اين کشور، از جمله مواردی است که کره شمالی در طول مذاکرات شش جانبه، به عنوان درخواست های خود مطرح کرد.

گزارش ها حاکی است، ايالات متحده در نظر دارد حدود نيمی از دارايی های مسدود شده کره شمالی در بانک های ماکائو را به زودی آزاد کند. اين حساب های بانکی به اتهام ارتباط با فعاليت های غير قانونی کره شمالی، توسط دولت ايالات متحده مسدود شده بود.

انتظار می رود جان نگرو پونته بعد از ديدار روز شنبه خود با برخی مقام های چينی، روز يکشنبه، با لی جائو شين، وزير امور خارجه اين کشور ديدار کند.

طرفين در اين ديدار، علاوه بر مسئله بحران هسته ايکره شمالی، مسائل مربوط به ايران، عراق و افغانستان را نيز بررسی خواهند کرد.

معاون وزارت امور خارجه آمريکا بعد از ديدار از پکن راهی سئول خواهد شد تا با مقامات کره جنوبی نيز ديدار و گفت و گو کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG