لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۵:۴۳

کره شمالی مرز خود را با کره جنوبی باز می کند


کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی، شرایط سخت گیرانه ای را برای شهروندان این کشور حاکم کرده است.
کره شمالی پذيرفته است که از اوايل ماه مه سال جاری ميلادی، يعنی حدود دو ماه ديگر، با باز کردن مرزهای خود، به خانواده هايی که از زمان جدايی دو کره در دو سوی مرز قرار گرفته اند، اجازه دهد از بستگان خود در کره جنوبی ديدن کنند.

اين توافق در چهارمين روز از گفت و گو های دو جانبه که هم اکنون بين نمايندگان ارشد دو کره شمالی و جنوبی در پيونگ يانگ جريان دارد، صورت گرفته است.

به جز موضوع ايجاد ارتباط بين خانواده های کره ای که در پنجاه سال گذشته در دو سوی مرز دور از يکديگر زندگی می کنند، «اتحاد دو کره» از ديگر موارد مورد بحث نمايندگان دو کره شمالی و جنوبی عنوان شده است.

همچنين کيم جونگ نام، کفيل رياست جمهوری کره شمالی و مرد شماره دو اين کشور در ديدار با هيئت عالی رتبه کره جنوبی، يک بار ديگر تصريح کرد که کشورش در ازای دريافت کمک های بين المللی برنامه های هسته ای خود را تعطيل خواهد کرد.

وی گفت: «پاکسازی شبه جزيره کره از تسليحات هسته ای از آرزوهای دست نايافتنی در زمان کيم ايل سونگ ، بنيانگذار کره شمالی بود، اما ما تلاش خواهيم کرد تا اين واقعيت را بپذيريم.»

کره شمالی در جريان اين مذاکرات از همسايه جنوبی خود در خواست کرده است تا کمک های اقتصادی به کره شمالی را از سر گيرد.

اين کمک ها با آزمايش موشکی سال گذشته کره شمالی متوقف شد و تا اين لحظه گزارشی که حاکی از توافق دو کشور در باره ارسال مجدد محموله های اقتصادی به کره شمالی باشد منتشر نشده است.

رهبر دوم کره شمالی، روز پنج شنبه، در ديدار با نمايندگان کره جنوبی بر اين مسئله تاکيد کرد که کشورش آماده است تا در ازای دريافت کمک های اقتصادی به برنامه های هسته ای خود پايان دهد.

نمايندگان کره جنوبی نيز در اين ديدار از کره شمالی خواسته اند تا قرارداد خلع سلاح هسته ای را به طور کامل اجرا کند و بر اساس تعهداتش در اين قرارداد، فعاليت های مراکز هسته ای خود را در عرض شصت روز متوقف کند.

انتظار می رود دو کشور همسايه علاوه بر اين ديدار، دور ديگری از گفت و گو ها در باره همکاری های اقتصادی را تا قبل از پايان ماه جاری ميلادی آغاز کنند.
XS
SM
MD
LG