لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۴۴

کره شمالی از برنامه هسته ای خود دفاع کرد


رودونگ سينمون، روزنامه دولتی کره شمالی امروز نوشت اين کشور«برای دفاع از خود به سلاح هسته ای روی آورده است.»
در حالی که نمايندگان دو کشور آمريکا و کره شمالی به مذاکرات غير رسمی خود در برلين ادامه می دهند، کره شمالی امروز ضمن دفاع از آزمايش هسته ای خود ادعا کرد که دولت ايالات متحده «شمشير تهاجم» را عليه اين کشور تيز کرده است.

اين کشور، روز چهارشنبه، بار ديگر از آزمايش هسته ای نهم اکتبر سال گذشته خود دفاع کرد و از آن به عنوان «عامل بازدارنده جنگ» در شبه جزيره کره نام برد.

رودونگ سينمون، روزنامه دولتی کره شمالی امروز نوشت اين کشور«برای دفاع از خود به سلاح هسته ای روی آورده است.»

در گزارش اين روزنامه دولتی آمده است: «شکی نيست که اگر کره شمالی در آزمايش هسته ای خود ناکام می ماند و قدرت درهم شکستن هجوم امپرياليسم آمريکا را نداشت، اين کشور تا حالا مورد تاخت و تاز آمريکا قرار گرفته بود.»

اين در حالی است که کريستوفر هيل، نماينده ارشد دولت آمريکا و کيم کی يه گوئن، فرستاده ويژه کره شمالی به مذاکرات شش جانبه، از روز سه شنبه، ديدار غير رسمی خود را در سفارت آمريکا در برلين آغاز کردند.

بنا به اظهارات حکومت کره جنوبی، انتظار می رود نشست کنونی نمايندگان آمريکا و کره شمالی در برلين، دو کشور را به روند پاکسازی شبه جزيره کره از تسليحات هسته ای نزديکتر کند.

سونگ مين سون، وزير امور خارجه کره جنوبی، روز چهارشنبه با اشاره به نشست برلين به خبرنگاران گفت: «اين نشست بايد زمينه لازم را برای اجرای مفاد عهدنامه سپتامبر سال ۲۰۰۵ به وجود آورد.»

بر اساس تفاهم نامه ای که شش کشور آمريکا، چين، ژاپن، روسيه، کره جنوبی و کره شمالی در سپتامبر سال ۲۰۰۵ تصويب کردند، کره شمالی متعهد شده است تا در قبال دريافت تضمين های امنيتی و کمک های مالی از برنامه های هسته ای خود چشم پوشی کند.

قرار است مذاکرات دو جانبه ديگری بين نمايندگان آمريکا و کره شمالی از هفته ديگر آغاز شود. هدف از اين گفت و گو های دو جانبه بررسی تحريم های مالی کره شمالی و احتمال لغو آنها از سوی آمريکا عنوان شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG