لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۲۲

بحران اتمی کره، درنشست چين ، ژاپن و کره جنوبی


سه کشور چین ، ژاپن و کره جنوبی به منظور بهبود روابط فی مابین و همچنین بررسی نحوه رویارویی با بحران اتمی شبه جزیره کره، با یکدیگر گفتگو می کنند.

چين، ژاپن و کره جنوبی، يکشنبه ۱۴ ژانويه، اولين نشست مشترک سه جانبه خود طی دو سال گذشته را، در حاشيه کنفرانس سران کشورهای پيمان آسيای جنوب شرقی، «آ سه آن»، در فيليپين برگزار می کنند.


سه کشور چین ، ژاپن و کره جنوبی به منظور بهبود روابط فی مابین و همچنین بررسی نحوه رویارویی با بحران اتمی شبه جزیره کره، با یکدیگر گفت و گو می کنند.


بهبود مناسبات و روابط سه جانبه و مساله اتمی کره شمالی در صدر موضوعاتی عنوان شده است که «ون جيا باو» و «شينزو آبه»، نخست وزيران دو کشور چين و ژاپن و همچنين «رو مو هيون»، « ریيس جمهوری کره جنوبی» در اين نشست سه جانبه مورد بررسی قرار می دهند.


بنا به اظهارات مقامات ژاپنی، انتظار می رود سه کشور چين، ژاپن و کره جنوبی در اين ديدار در باره امضای معاهده سرمايه گذاری سه جانبه مشترک به گفت و گو و تبادل نظر بپردازند.


چين که از متحدان تاريخی کره شمالی به شمار می رود، در کنار ساير اعضای شورای امنيت سازمان ملل متحد، از قطعنامه تحريمی اين شورا که در پاسخ به آزمايش هسته ای نهم اکتبر کره شمالی صادر شد، حمايت کرد.


علاوه بر سه کشور چين، ژاپن و کره جنوبی، آمريکا و روسيه نيز در کنار کره شمالی، مذاکرات شش جانبه ای را، با هدف متقاعد کردن کره شمالی به لغو فعاليت های هسته ای آغاز کردند.


جديد ترين دور اين مذاکرات ماه گذشته ميلادی در پکن به بن بست رسيد.


رهبران سه کشور چين، ژاپن و کره جنوبی در نشست سران کشورهای «آ سه آن» از کره شمالی خواستند تا از انجام دومين آزمايش هسته ای خودداری کند.


سران کشورهای «آ سه آن» از کره شمالی خواستند تا نگرانی های جامعه جهانی را در اين باره مد نظر داشته باشد.


اعضای پيمان کشورهای آسيای جنوب شرقی همچنين از جامعه جهانی دعوت کردند تا پيام روشنی را به کره شمالی مخابره کند، مبنی بر اينکه اين کشور بايد به گونه ای شفاف از جنگ افزارهای هسته ای چشم پوشی کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG