لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۳۹

نامزدهای نهایی جایزه ادبی - سیاسی اورول اعلام شدند


جرج اورول، نویسنده شهیر بریتانیایی،‌خالق آثاری چون مزرعه حیوانات و ۱۹۸۴
نامزدهای نهایی جایزه جرج اورول ۲۰۱۰، معتبرترین جایزه ادبی - ‌سیاسی بریتانیا، در سه بخش کتاب، خبرنگاری و وبلاگ‌نویسی، روز پنج‌شنبه پانزدهم آوریل، برابر با بیست و ششم فروردین‌ماه، اعلام شدند.

در بخش جایزه کتاب، شش اثر «سرزمین آشوب: در میان مردمان فراموش شده ترکیه» از کریستوفر بالایی بریتانیایی، «مرثیه‌ای برای باد خاوری» نوشته پِتینا گاپا از زیمبابوه، «محافظ» از آندریا گیلیس، نویسنده اسکاتلندی-‌ بریتانیایی، «آزادی برای حراج: چگونه پول ساختیم و آزادی‌مان را باختیم» نوشته جان کامپنِر بریتانیایی، «از فتوا تا جهاد: مسئله سلمان رشدی و میراث او» از کنعان مالک، نویسنده بریتانیایی هندی‌تبار و «نوبت خوردن ماست: داستان سوت‌نواز کنیایی» به قلم میکِلا رانگ بریتانیایی نامزد دریافت این جایزه سه هزار پوندی شده‌اند.

داوران این بخش از جایزه که عبارتند از جاناتان هی‌وود، دبیر بخش انگلیسی کانون بین‌المللی نویسندگان پِن، اندرو هولگِیت، سردبیر روزنامه ساندی‌تایمز و فرانسین استوک، نویسنده و گوینده رادیو، این شش اثر را از میان ۲۱۲ کتاب برگزیده‌اند.

در حوزه خبرنگاری نیز هفت خبرنگار از روزنامه‌های گاردین، ایندی‌پندنت، ساندی تایمز، تایم، مِیل آن ساندی و رادیوی بی‌بی‌سی نامزد دریافت جایزه شدند.

جایزه وبلاگ‌نویسی از سال ۲۰۰۹ به جایزه اورول اضافه شده است و امسال ۶ وبلاگ‌نویس در این بخش با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

جایزه اورول که نام خود را از جورج اورول، نویسنده بریتانیایی و خالق کتاب‌های مشهوری چون «مزرعه حیوانات»، «۱۹۸۴» و «درود بر کاتالونیا»، به عاریت گرفته است، در سال ۱۹۹۳ به طور رسمی تأسیس شد. تلاش این موسسه بر آن است تا هر ساله افرادی را برگزیند که به گفته اورول قادر بوده‌اند «نوشتار سیاسی را در قالب هنر بگنجانند».

سال گذشته کتاب «ماهی‌گیری در مدینه فاضله: سوئد و آینده‌ای که محو شد» نوشته اندرو براون، نویسنده بریتانیایی، جایزه بخش کتاب اورول را از آن خود کرد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG