لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۴۲

اعتراض متحدان مشرف به مذاکراتش با بی نظیر بوتو


پرويز مشرف که در ماه های پايانی دوره رياست جمهوری اش با بحران های سياسی پی در پی رو به رو شده است، در تلاش است تا پيش از برپايی انتخابات، موقعيت خود را در عرصه سياست داخلی پاکستان مستحکم کند.

متحدان پرويز مشرف، رييس جمهوری پاکستان به مذاکرات پشت پرده او و بی نظير بی تو، نخست وزير اسبق اين کشور برای «تقسيم قدرت» اعتراض کردند.


به گزارش خبرگزاری رويترز، بسياری از اعضای حامی آقای مشرف به نام «حزب مسلمانان پاکستان»، درباره بازگشت رقيب ديرينه شان، بی نظير بوتو به کشور و قدرت گرفتن وی، به رييس جمهوری هشدار داده اند.


پرويز مشرف که در ماه های پايانی دوره رياست جمهوری اش با بحران های سياسی پی در پی رو به رو شده است، در تلاش است تا پيش از برپايی انتخابات، موقعيت خود را در عرصه سياست داخلی پاکستان مستحکم کند.بی نظير بوتو پيش از اين دو بار به مقام نخست وزيری رسيده است و طبق قانون ديگر نمی تواند نخست وزير پاکستان باشد، اما در مذاکراتش با پرويز مشرف، خواهان تغيير اين قانون شده است. وی همچنين خواهان اين است که پرويز مشرف از رياست جمهوری همزمان با فرماندهی کل قوا دست بکشد.

وی مذاکراتی را با بی نظير بوتو، سياستمدار کهنه کار پاکستانی آغاز کرده است که در پاکستان به عنوان چهره ای محبوب شناخته می شود.


اما چادهری شجاعت حسين، رييس حزب حاکم «مسلمانان پاکستان» به رويترز گفت که برخی موضوعاتی که درباره مذاکرات اخير مشرف، برای حزبش اهميت دارد را به اطلاع رييس جمهوری رسانده است.


وی با اشاره به بی نظير بوتو و برخی خواسته های حزب خانم بوتو در مذاکرات اخير گفت: «ما به او (مشرف) گفتيم که موضوعاتی وجود دارند که قطعا برای کشور و ملت (پاکستان) زيانبارند و آنها بايد خواستار بررسی اين موضوعات باشند.»


بی نظير بوتو پيش از اين دو بار به مقام نخست وزيری رسيده است و طبق قانون ديگر نمی تواند نخست وزير پاکستان باشد، اما در مذاکراتش با پرويز مشرف، خواهان تغيير اين قانون شده است. وی همچنين خواهان اين است که پرويز مشرف از رياست جمهوری همزمان با فرماندهی کل قوا دست بکشد.


اما شجاعت حسين گقت که حزبش با هر دوی اين خواسته ها مخالف است.


بی نظير بوتو مصر است که پرويز مشرف از فرماندهی کل قوا و رياست ستاد ارتش پاکستان کنارگيری کند و برای ورد به دنيای سياست، لباس نظامی را از تن بيرون آورد. کشور پاکستان در نيمی از تاريخ حياتش از زمان استقلال در سال ۱۹۴۷، توسط نظاميان اداره شده است.


وی هفته گذشته اعلام کرد که در مذاکراتش با مشرف به نتايجی دست يافته است و مشرف پذيرفته است که از فرماندهی ارتش استعفا دهد.خانم بوتو که در دو دهه ۸۰ و ۹۰ ميلادی به مقام نخست وزيری پاکستان رسيد، هر بار با اتهام «فساد مالی و رشوه خواری» خود و خانواده اش، پيش از پايان دوره نخست وزيری اش از قدرت برکنار شده است و هشت سال است که در لندن زندگی می کند.

اما يک روز پس از اظهارات بی نظير بوتو، سخنگوی رياست جمهوری پاکستان با تکذيب اين خبر گفت که پرويز مشرف هنوز چنين تصميمی نگرفته است، اما کماکان ناظران می گويند که مشرف در حال بررسی اين پيشنهاد بی نظير بوتو است.


خانم بوتو که در دو دهه ۸۰ و ۹۰ ميلادی به مقام نخست وزيری پاکستان رسيد، هر بار با اتهام «فساد مالی و رشوه خواری» خود و خانواده اش، پيش از پايان دوره نخست وزيری اش از قدرت برکنار شده است و هشت سال است که در لندن زندگی می کند.


با اين حال همزمان او و محمد نوازشريف، ديگر سياستمدار مخالف پرويز مشرف اعلام کرده اند به پاکستان باز می گردند.


محمد نواز شريف که در سال ۱۹۹۹ ميلادی با کودتای پرويز مشرف از نخست وزيری برکنار شده بود، از مخالفان جدی مشرف است، اما او در دادگاهی به اتهام «فساد مالی» به حبس ابد محکوم شده و ممکن است بعد از بازگشت به پاکستان بازداشت شود.


پاکستان در حالی اين روزها با بحران سياسی گسترده در قدرت رو به رو شده است که دولت اين کشور از متحدان کليدی آمريکا در «مبارزه با تروريسم» است و مناطق مرزی شمال اين کشور، با بحران نفوذ اسلامگرايان تندرو رو به رو است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG