لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۲۶

«همکاری پاکستان و افغانستان برای مبارزه با تروريسم»


روسای جمهوری افغانستان و پاکستان متعهد شدند که اجازه ايجاد مراکز آموزشی تروریست ها را در خاک خود ندهند.

جرگه مشترک صلح در پايان نشست چهار روزه خود در کابل، «تروريسم را تهديد مشترک عليه دو کشور افغانستان و پاکستان» خواند.


جرگه مشترک صلح در اين بيانيه خواستار ادامه جنگ عليه تروريسم شد.


دراين بيانيه آمده است:«دولت ها و مردم افغانستان و پاکستان اجازه ايجاد مراکز آموزشی برای تروريست ها را در خاک خود نخواهند داد.»


جرگه مشترک صلح در اين بيانيه همچنين خواستار مبارزه دو کشور با تجارت مواد مخدر درمنطقه شد.پرويز مشرف، رييس جمهوری پاکستان، در کنفرانس مطبوعاتی با همتای افغانی خود تاييد کرد که شبه نظاميان افغان از مناطق تحت کنترل قبايل پاکستانی استفاده می کنند.

مزارع خشخاش افغانستان، منبع توليد ۹۰ درصد هرويين جهان به شمار می رود و تحليلگران اعتقاد دارند که درآمد ناشی از تجارت مواد مخدر، منبع مالی اصلی افراط گرايان است.


همکاری مشترک علیه تروریسم


روسای جمهوری پاکستان و افغانستان، روز يکشنبه ۱۲ آگوست، در کابل متعهد شدند که با تهديد مشترک طالبان و القاعده، همکاری کنند.


پرويز مشرف، رييس جمهوری پاکستان، در کنفرانس مطبوعاتی با همتای افغانی خود تاييد کرد که شبه نظاميان افغان از مناطق تحت کنترل قبايل پاکستانی استفاده می کنند.


وی گفت:«هيچ ترديدی نيست که شبه نظاميان افغان از خاک پاکستان حمايت می شوند.»


آقای مشرف همچنین در سخنرانی خود در روز آخر نشست جرگه صلح در افغانستان گفت که پاکستان و افغانستان باید با یکدیگر کار کنند تا جوامع خود را از عقب گرد کردن و خشونت اسلام گرایان افراطی نجات دهند.


وی که روز يکشنبه، ۱۲ آگوست، برای شرکت درنشست پايانی جرگه مشترک صلح وارد کابل، پايتخت افغانستان، شد، خطاب به بيش از ۶۰۰ تن از رهبران قبايل اقغانستان و پاکستان افزود: چنین موفقیتی برای آینده صلح در این دو کشور حیاتی است.


رییس جمهوری پاکستان اظهار داشت:«در حالی که کشورش و افغانستان درگير رشد نظامی گری، افراط گرايی و راديکاليسم هستند، بقيه جهان به سوی توسعه اقتصادی پيش می رود.»


وی افزود:«طالبانيزه کردن مرزهای دو کشور افغانستان و پاکستان، مانع سود بردن اين دو کشور از جهانی شدن می شود.»


پرویز مشرف افزود:«ما نمی توانيم در گذشته درجا بزنيم.»


وی گفت که دو کشور باید از سرزنش همدیگر درباره عوامل خشونت ها اجتناب کنند.


در نشست چهار روزه «جرگه مشترک صلح» در کابل، صدها تن از سران قبايل و شخصيت های دينی افغانستان و پاکستان شرکت کردند، و هدف از برگزاری آن، بررسی راه های مبارزه با طالبان و القاعده در مرزهای اين دو کشور اعلام شده بود.


بر اساس گزارش ها، سران قبايل وزيرستان جنوبی و شمالی پاکستان از شرکت در اجلاس کابل خودداری کرده و طالبان هم به این نشست دعوت نشده بود.


«طالبان، چهره افغانستان را مخدوش کرده»


حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان، نیز در اين نشست با اشاره به حملات روزانه طالبان به ساختمان های دولتی، مدارس، نيروهای خارجی و روستاييان بی گناه و عمليات گروگانگيری اين گروه گفت:«چنين اقداماتی وجهه افغانستان را مخدوش می کند.»


او اضافه کرد:«آنان، زنان را می ربايند و به نام طالبان و مسلمانان در اين کشور گردن می زنند.»


اين گزارش حاکيست که حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان، از برگزاری جرگه مشترک صلح ابراز خرسندی کرد و گفت:«برگزاری اين نشست، نتايج و دستاوردها و همچنين پيامی را برای هر دو کشور به همراه خواهد داشت.»


برگزاری جرگه مشترک با حضور سران صدها قبيله افغانستان و پاکستان، نشانه مهمی برای برقراری مصالحه درمنطقه به حساب می آيد.
وزير امور خارجه آلمان

آقايان کرزی و مشرف در نشست سال گذشته ميلادی خود در واشنگتن با برگزاری چنين نشستی موافقت کرده بودند. هدف از اين تصميم، نزديک کردن افغانستان و پاکستان بود که اختلافات ديرينه ای با يکديگر دارند.


اما دليل مهمتر، تلاش آنها برای يافتن استراتژی مشترکی عليه القاعده و طالبان بود.


استقبال آلمان از جرگه مشترک صلح


در همین حال، برگزاری جرگه مشترک صلح با استقبال آلمان مواجه شده است.


به گزارش خبرگزاری آلمان، د پ آ، فرانک والتر اشتاين ماير، وزير امور خارجه آلمان، در برلين گفت که برگزاری اين نشست با حضور سران صدها قبيله افغانستان و پاکستان، نشانه مهمی برای برقراری مصالحه درمنطقه به حساب می آيد.


به گفته او، حضور سران اين قبايل، نشاندهنده تصميم جدی هر دو کشور برای همکاری جهت برقراری ثبات دراستان های مرزی شان است.


XS
SM
MD
LG