لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۲۴

اعتراض گزارشگران بدون مرز به بازداشت رضا ولی زاده


رضا ولی زاده ۳۱ ساله، روز ششم آذرماه به دلیل نوشتن يک گزارش انتقادی در وبلاگ شخصی اش، با عنوان «چهار سگ ششصد ميليون تومانی از احمدی نژاد محافظت می کنند» بازداشت شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بيانيه ای، بازداشت رضا ولی زاده وبلاگ نويس و روزنامه نگار ايرانی را محکوم کرد.


رضا ولی زاده ۳۱ ساله، روز ششم آذرماه به دلیل نوشتن يک گزارش انتقادی در وبلاگ شخصی اش، با عنوان «چهار سگ ششصد ميليون تومانی از احمدی نژاد محافظت می کنند» بازداشت شد.


آقای ولی زاده، در اين گزارش، اقدام اخير محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی را با شعارهای ساده زيستی، عدالت طلبی و مبارزه با تجمل گرايی دولت فعلی، مغاير دانسته بود.


رضا معينی مسئول بخش ايران در سازمان گزارشگران بدون مرز در مصاحبه با راديوفردا، بازداشت آقای ولی زاده را «اقدامی عليه آزادی بيان و اينترنت در ايران» برآورد می کند.


رضا ولی زاده که مديريت سايت اينترنتی بازنگار را نيز بر عهده دارد، با شکايت نهاد رياست جمهوری و به اتهام تشويش اذهان عمومی و اقدام عليه امنيت ملی روانه زندان اوين شده است.


گزارشگران بدون مرز که مقر آن در پاريس است، در بيانيه اخير خود نوشته است: «هر انتقاد از رئيس جمهوری ايران و اطرافيان وی منجر به سلب آزادی از وب نگاران می شود.»


«وب نگار»، واژه ای است که سازمان گزارشگران بدون مرز از آن برای توصيف روزنامه نگارانی بهره می برد که نوشته های خود را در اينترنت منتشر می کنند.


جمهوری اسلامی ايران با رد اتهامات نهادهای مدافع حقوق بشر مبنی بر سرکوب آزادی بيان، می گويد که پذيرای انتقاد است.


مسئول بخش ايران در سازمان گزارشگران بدون مرز به راديوفردا می گويد بر اساس اطلاعاتی که اين سازمان در اختيار دارد « بسياری از وبلاگ نويسان در ايران تهديد شده اند و خطر دستگيری آن ها نيز وجود دارد.»

به گفته آقای معينی «حمله عليه وب نگاران معترض در حال تشديد شدن است؛ ما طی کمتر از ۱۰ روز گذشته در ايران شاهد بازداشت مريم حسين خواه (فعال حقوق زنان و از وب نگاران سايت زنستان) و همچنين رضا ولی زاده بوده ايم.»


مسئول بخش ايران در سازمان گزارشگران بدون مرز به راديوفردا می گويد بر اساس اطلاعاتی که اين سازمان در اختيار دارد « بسياری از وبلاگ نويسان در ايران تهديد شده اند و خطر دستگيری آن ها نيز وجود دارد.»


آقای معينی اين اقدام را نيز «نوعی از اعمال فشار بر زندانيان» محسوب می کند.


رضا ولی زاده که در کنار روزنامه نگاری از مجريان «راديو گفت و گو» وابسته به راديو تلويزيون دولتی ايران نيز هست، قبل از بازداشت طی تماسی با انجمن صنفی روزنامه نگاران موضوع تماس ماموران دادستانی را به اطلاع انجمن رسانده بود.


خبری که در وبلاگ شخصی آقای ولی زاده در خصوص سگ های محافظ محمود احمدی نژاد منتشر شده بود بازتاب های داخلی و بين المللی وسيعی را به دنبال داشت.


روزنامه گاردين، چاپ لندن يکی از رسانه هايی است که به دنبال انتشار خبر سگ های ۶۰۰ ميليون تومانی برای حفاظت از رييس جمهوری بنيادگرای ايران گزارشی در همن خصوص را منتشر کرد.


روز جمعه، نهم آذرماه، وبلاگ آقای ولی زاده به روز شد و مطلبی با عنوان «توضيح يک خبر»، جای گزارش جنجالی وی را گرفت.


آقای ولی زاده در اين مطلب که گويا در درون زندان نوشته شده، درباره علت حذف گزارش خود، نوشته است: «برخی از رسانه های خارجی متصل به گروه های ضد نظام، راديوهای بيگانه و سايت ها و وبلاگ های داخلی منتقد احمدی نژاد و... با سوء استفاده از خبر ايستگاه، از ماجرايی که اصولا نکته عجيبی در آن نمی ديدم، جريان بزرگی ساختند تا رييس جمهور را تخريب کنند و اين مساله سبب شد من خبر مذکور را حذف کنم.»


وی همچنين در ادامه قصد خود از انتشار گزارشی درباره «سگ های بمب ياب تيم حفاظت احمدی نژاد» را اطلاع رسانی خوانده و استفاده از چنين سگ هايی را «نشانه پيشرفت» کشور توصيف کرده است.


رضا معينی از سازمان گزارشگران بدون مرز، درباره اين نوشته گفت: «سايت بازنگار در پی بازداشت آقای ولی زاده، از روز جمعه از کار افتاده است و يک مطلب توضيحی درباره مطلب مربوط به خريداری سگ ها در وبلاگ آقای ولی زاده منتشر شده که بدون شک در زندان نوشته شده است.»


XS
SM
MD
LG