لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۳۳

جی. کی. رولینگ، پرفروش‌ترین نویسنده دهه اول قرن ۲۱ در بریتانیا


آگهی آخرین قسمت از مجموعه کتاب‌های هری پاتر در یک کتاب‌فروشی در بریتانیا
در تمام سال‌های دهه اخیر میلادی، نخستین دهه از قرن بیست و یکم، مجموعه کتاب‌های هری پاتر اثر نویسنده انگلیسی جی. کی. رولینگ پرفروش‌ترین کتاب بریتانیا بوده و میزان فروش نسخه‌های آن بیش از دو برابر دومین نویسنده پرفروش این کشور است.

روزنامه گاردین چاپ لندن با نگاهی به فهرست ۱۰۰ نفره پرفروش‌ترین نویسندگان دهه میلادی اخیر می‌نویسد که صدرنشینی جی. کی. رولینگ و فاصله نجومی میزان فروش کتاب‌های او با سایرین تعجب‌آور نبود، اما قرار گرفتن نام برخی نویسندگان دیگر در ردیف‌های بالای این فهرست جای تعجب دارد.

بیشتر بخوانید:
گاردین اشاره می‌کند که فهرست پرفروش‌ترین نویسندگان دهه میلادی اخیر نه بر اساس میزان درآمد حاصل از فروش، بلکه بر مبنای تعداد نسخه‌های فروش رفته از کتاب این نویسندگان تنظیم شده است. راجر هارگریوز نویسنده کتاب «آقای مرد» با فروش ۱۴ میلیون نسخه از این کتاب که داستان ساده‌ای برای کودکان است در مقام دوم قرار دارد.

در فهرست پرفروش‌ترین نویسندگان دهه اخیر میلادی در بریتانیا غیر از جی. کی. رولینگ و راجر هارگریوز سه نویسنده دیگر کتاب‌های کودکان جزء ۱۰ نفر صدرنشین این فهرست هستند. جکلین ویلسون در مقام چهارم، تری پراتچت در مقام پنجم و انید بلایتون در مقام دهم قرار دارند.

از دیگر نویسندگانی که در میان مقام اول تا دهم این فهرست هستند می‌توان به دن براون، خالق کتاب پرفروش راز داوینچی، اشاره کرد. همه این نویسندگان خالق مجموعه داستان‌های تخیلی یا داستان‌های خیالی هستند.

به نوشته روزنامه گاردین، نویسندگان صاحب‌سبک و نامدار ادبیات بریتانیا که آثار آنان در گروه خاص و سبکی تکراری نمی‌گنجد در مقام‌های پایین‌تر این فهرست قرار دارند. از جمله آنها می‌توان به ای‌ین مک‌یوئن با فروش پنج میلیون نسخه در مقام ۳۷ و یا سباستیان فاک اشاره کرد که در مقام ۵۰ این فهرست قرار دارد.

گاردین اضافه می‌کند که در این فهرست کتاب‌های آشپزی به قلم آشپزهای معروف بریتانیایی یا سفرنامه‌های تازه شخصیت‌های معروف تلویزیونی در مقام‌هایی بین دهم تا سی‌ام این فهرست قرار گرفته و به نسبت نویسندگان جدی و مطرح ادبیات بریتانیا فروش بیشتری داشته‌اند.

گاردین در پایان مرور فهرست ۱۰۰ نویسنده پرفروش می‌نویسد که کتاب‌های کودکان و داستان‌های تخیلی، داستان‌های پلیسی – جنایی و آن چه که امروزه به ادبیات شیک موسوم شده است برندگان اصلی فهرست نویسندگان پرفروش در دهه اخیر بریتانیا هستند.

به نظر می‌رسد که حتی جاودانگی آثار ارزشمند تاریخ ادبیات در مقابل سلیقه خوانندگان و خریداران برای مطالعه کتاب‌های مد روز چندان موفقیتی ندارد، کما این که آثار ویلیام شکسپیر به زحمت در مقام ۴۵ قرار گرفته و با کتاب خاطرات یکی از مجریان نه‌چندان معروف تلویزیون بریتانیا فاصله چندانی ندارند.

فهرست نویسندگان پرفروش دهه اخیر در بریتانیا با ذکر نام نویسنده، تعداد فروش کتاب و درآمد حاصل از آن از این قرار است:

۱- جی. کی. رولینگ، بیش از ۲۹ میلیون نسخه و با درآمد ۲۲۵/۹ میلیون پوند
۲- راجر هارگریوز، بیش از ۱۴ میلیون نسخه و درآمد ۲۶/۶ میلیون پوند
۳- دن براون، بیش از ۱۳ میلیون نسخه و درآمد ۷۴/۱ میلیون پوند
۴- جکلین ویلسون، بیش از ۱۲ میلیون نسخه و درآمد ۶۹/۹ میلیون پوند
۵- تری پراتچت، بیش از ۱۰ میلیون نسخه و درآمد ۷۷/۲ میلیون پوند
۶- جان گریشام، بیش از ۹ میلیون نسخه و درآمد ۶۵/۹ میلیون پوند
۷- ریچارد پارسونز، ۹/۵ میلیون نسخه و درآمد ۴۹/۲ میلیون پوند
۸- دانیل استیل، حدود ۹ میلیون نسخه و درآمد ۵۱ میلیون پوند
۹- جیمز پترسون، بیش از ۸ میلیون نسخه و درآمد ۵۳/۸ میلیون پوند
۱۰- انید بلایتون، ۷/۹ میلیون نسخه و درآمد ۳۱/۲ میلیون پوند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG