لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۴۵

پیشنهاد رسمی آمریکا برای همکاری دفاعی با روسیه


روسيه که از مخالفان جدی نصب سيستم دفاع موشکی آمريکا در خاک اروپا است می گويد که هدف واقعی اين سيستم، روسيه است، اما آمريکا می گويد برای مقابله با تهديد احتمالی موشک های ايران، اين سيستم را نصب می کند.

آمريکا روز چهارشنبه طرح پيشنهادی خود را برای همکاری با روسيه در مناقشه نصب سيستم دفاع موشکی در اروپای مرکزی، به دولت اين کشور رسما تسليم کرد.


روسيه که از مخالفان جدی نصب سيستم دفاع موشکی آمريکا در خاک اروپا است می گويد که هدف واقعی اين سيستم، روسيه است، اما آمريکا می گويد برای مقابله با تهديد احتمالی موشک های ايران، اين سيستم را نصب می کند.


روسيه پيش از اين تهديد کرده بود که در صورت استقرار اين سيستم، از پيمان نيروهای متعارف اروپا خارج خواهد شد، اما اکنون واشنينگتن اميدوار است که در پی پيشنهاد تازه، روسيه از اين پيمان کناره گيری نکند.


هر دو موضوع سپر دفاع موشکی و تهديد روسيه موجب شد تا روابط آمريکا و روسيه، به پايين ترين حد خود پس از دوران جنگ سرد تقليل يابد.


پيشنهاد آمريکا پيش از اين در مذاکرات شفاهی دو طرف مطرح شده بود، اما روسيه پيش از ادامه مذاکرات، بر ارائه آنها به صورت کتبی پافشاری کرده بود.


هر دو طرف از انتشار اسناد مربوط به اين پيشنهاد، خودداری کرده اند.


انتظار می رود که در حاشيه کنفرانس صلح خاورميانه که قرار است در مريلند آمريکا برگزار شود، کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا و سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، درباره موضوع سپر دفاع موشکی نيز با هم مذاکره کنند.ادغام کردن سيستم های دفاع موشکی آمريکا، روسيه و ناتو، اجازه دادن به متخصصان روسی برای بازرسی از تاسيسات آمريکا در لهستان و تاخير در فعال کردن سپر دفاعی تا زمانی که محرز شود موشک های بالستيک ايران قادر به رسيدن به خاک اروپا هستند، از جمله موارد مهمی هستند که در پيشنهاد آمريکا به روسيه وجود دارند.

اين اسناد به استقرار سيستم رادار در جمهوری چک و سپر موشکی در لهستان و همچنين تصميم روسيه برای جدا شدن از پيمان نيروهای متعارف اروپا اختصاص دارند.


يک مقام ارشد آمريکايی که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت اسناد ارائه شده در روز پنج شنبه، شامل پيشنهاداتی است که خانم رايس و رابرت گيتس، وزير دفاع امريکا رابرت گيتس در جريان سفر ماه گذشته خود به مسکو در مذاکرات مطرح کرده بودند.


ادغام کردن سيستم های دفاع موشکی آمريکا، روسيه و ناتو، اجازه دادن به متخصصان روسی برای بازرسی از تاسيسات آمريکا در لهستان و تاخير در فعال کردن سپر دفاعی تا زمانی که محرز شود موشک های بالستيک ايران قادر به رسيدن به خاک اروپا هستند، از جمله موارد مهمی هستند که در پيشنهاد آمريکا به روسيه وجود دارند.


ولاديمير پوتين، رييس جمهوری روسيه در ماه ژوئن پيشنهاد کرده بود که به جای نصب سيستم دفاع موشکی در اروپا، آمريکا در استفاده از پايگاه رادار قبله در جمهوری آذربايجان که هم اکنون در اجاره روسيه قرار دارد، مشارکت کند.

يک مقام روسی که خواست نامش فاش نشود، گفت مقامات روسی از پيشنهاد تعليق در فعال کردن سپر دفاعی استقبال کرده اند، اما مذاکره کنندگان روسی پافشاری دارند که دو طرف پيمانی الزام آور امضا کنند که در آن شروط فعال شدن سپر دفاع موشکی، شفاف و با جزئيات ذکر شده باشد.

ايالات متحده احتمالا با چنين خواسته ای مخالفت خواهد کرد.


نه مقام های آمريکايی و نه روسی، هيچ گونه توضيحی درباره جزئيات پيمان کنترل تسليحاتی و پيشنهاد آمريکا در اين باره منتشر نکردند.


پيمان نيروهای متعارف اروپا که در سال ۱۹۹۰ منعقد شده، توسعه تانک، هواپيما و سلاح های سنگين در داخل اروپا را محدود می کند.


در مذاکرات بر سر اين پيمان، آمريکا پيش از اين از روسيه خواسته است که تضمين کند، نيروهايش را از گرجستان و مناطق جدايی طلب مولداوی خارج کند.


روسيه می گويد که در پيمان بايد تجديد نظر شود، چرا که در زمان امضای اين پيمان، اتحاد جماهير شوروی با قدرت تسليحاتی بالا با يک پيمان کنترل تسليحاتی موافقت کرد، اما بعد از فروپاشی همه ماهواره های جمهوری های سابق شوروی به ناتو پيوسته اند.


در عين حال ولاديمير پوتين چندين بار گفته است که يکی از دلايل تصميم روسيه برای خروج از اين پيمان، دادن پاسخی به سپر دفاع موشکی آمريکا در اروپا است.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG