لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۴۴

اتریش: موشک های ایران، خطری برای اروپا نیستند


نوربرت دارابوس، وزير دفاع اتریش در انتقاد از استقرار سپر دفاع موشکی آمريکا در شرق اروپا گفت که او هيچ خطری را در موشک های دوربرد ايران برای اروپا نمی بيند.

نوربرت دارابوس، وزير دفاع اتریش در انتقاد از استقرار سپر دفاع موشکی آمريکا در شرق اروپا گفت که او هيچ خطری را در موشک های دوربرد ايران برای اروپا نمی بيند.


آمريکا می گويد، سپر دفاع موشکی که قرار است در کشورهای جمهوری چک و لهستان مستقر شود، يک برنامه نظامی برای مقابله با خطرهای ناشی از «کشورهای ياغی مانند ايران و کره شمالی» است.


وزير دفاع اتریش، سپر دفاع موشکی آمريکا را طرحی «تحريک کننده» خواند که مباحث جنگ سرد را بار ديگر احيا می کند و از آمريکا خواست که برای اين موضوع، «راه حل ديگری» بيابد.


وی در مصاحبه ای با روزنامه دی پرس که روز پنج شنبه منتشر شد، گفت: «به نظر من، اينکه ايالات متحده آمريکا در حال نصب يک سپر دفاع موشکی در شرق اروپاست، يک اقدام تحريک کننده است.»«ايالات متحده، به اعتقاد من راه اشتباهی را انتخاب کرده است. هيچ نکته در ساخت يک سپر دفاع موشکی در اروپا وجود ندارد. اين تنها به شکی غير ضروری، بحث های جنگ سرد را دوباره بر می انگيزد.»
وزیر دفاع اتریش

اين وزير اتریشی افزود: «ايالات متحده، به اعتقاد من راه اشتباهی را انتخاب کرده است. هيچ نکته در ساخت يک سپر دفاع موشکی در اروپا وجود ندارد. اين تنها به شکلی غير ضروری، بحث های جنگ سرد را دوباره بر می انگيزد.»


طرح انتقاد برانگيز


وزير دفاع اتریش نخستين کسی نيست که از طرح نظامی آمريکا برای استقرار سپر دفاع موشکی انتقاد می کند. علاوه بر مردم کشورهای جمهوری چک و لهستان که در آمارگيری های گوناگون، با اين طرح مخالفت کرده اند، روسيه نيز يکی از منتقدين اصلی اين اقدام است.


در آخرين تحول در اين زمينه، يوری بالويفسکی، رييس ستاد ارتش روسيه، روز سه شنبه هفته جاری، در ديدار با يک هيات نظامی از جمهوری چک در مسکو، گفت که موافقت دولت چک با استقرار رادارهای موشک ياب در قالب طرح سپر دفاع موشکی آمريکا، «اشتباهی بزرگ» است.


جمهوری چک و مقام های آمريکا در حال مذاکره بر سر استقرار اين سيستم دفاعی هستند


همچنين محمود احمدی نژاد، ييس جمهوری ايران نيز روز پنج شنبه ۲۵ مردادماه، در سخنرانی خود در نشست کشورهای عضو پيمان همکاری های شانگهای در پايتخت قرقيزستان، برنامه سپر دفاع موشکی آمريکا را تهديدی برای قاره آسيا توصيف کرد.


محمود احمدی نژاد با بيان اينکه «يکی از قدرت های زورگو قصد تاسيس سايت های جديد موشکی در مناطقی از جهان دارد» اظهار داشت: «اهداف پيش بينی شده، بيش از يک کشور است.»


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG