لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۳۴

مقتدا صدر در نماز جمعه شهرک صدر حاضر نشد


نظامیان سپاه مهدی در شهرک صدر که البته این روزها از تعداشان کاسته شده است
بر خلاف آنچه هواداران مقتدا صدر، روحانی تندروی شیعه، در سه روز اخیر گفته بودند، وی در مراسم نماز جمعه در مسجدی که هميشه در آنجا سخنرانی می کرد حاضر نشد.

روز چهارشنبه، ارتش آمريکا اعلام کرد که مقتدا صدر برای مصون ماندن از عمليات مقابله با شبه نظاميان شيعه و سنی در عراق، به ايران رفته است. اين خبر با عنوان «فرار» وی منتشر شد، اما مسوول دفتر وی در شهر نجف، طی سه روز اخير دو بار اين خبر را تکذيب کرد و مدعی شد که وی همچنان در عراق است.

اين هوادار صدر روز پنج شنبه گفت که برای پايان دادن به ابهامات، مقتدا صدر در نماز جمعه، چون هميشه حاضر خواهد شد.

مقتدا صدر از روحانيون تندروی شيعه است که گروه شبه نظامی «سپاه مهدی»، تحت فرمان او به سر می برند. ناظران اوضاع عراق می گويند که وی با حمايت مالی و تسليحاتی جمهوری اسلامی ايران، تشکيلات خود را اداره می کند.

بیانیه جلال طالبانی


جلال طالبانی رييس جمهوری عراق روز پنج شنبه پانزدهم فوريه با صدور بيانيه ای اعلام کرد مقتدا صدر به اعضای بلند پايه گروه خود دستور داده که عراق را ترک کنند.

به گفته آقای طالبانی، مقتدا صدر مايل است که برنامه امنيتی جديد بغداد به موفقيت دست يابد و به همين دليل برای شبه نظاميان تحت فرمان خود، چنين دستوری را صادر کرده است.

به گفته رييس جمهوری عراق، مقتدا صدر همچنين با دستگيری همه کسانی که در مقابل برنامه امنيتی جديد مقاومت کند، موافقت کرده است.

در بيانيه رييس جمهوری عراق آمده است: «به گمان من بسياری از مقام های ارشد سپاه مهدی، دستور ترک عراق را دريافت کرده اند تا برنامه امنيتی جديد امکان عملی شدن بيابد.»

در راستای اجرای برنامه جديد برای برقراری امنيت در بغداد، روز پنج شنبه عراق مرزهای خود با ايران و سوريه را بست. در بغداد جستجوهای فشرده در نقاط مختلف و برپايی پست های بازرسی افزايش يافته است.

گزارش ها حاکی است، در شهرک صدر که پايگاه اصلی سپاه مهدی و هوادارن مقتدا صدر است، مردم شبه نظاميان کمتری را در خيابان ها مشاهده می کنند.
XS
SM
MD
LG