لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۲۰

بلر: بازداشت سربازان بریتانیایی غیرقانونی است


تونی بلر گفت: «به هيچ وجه توجيهی برای اين اقدام وجود ندارد.»

تونی بلر، نخست وزير بريتانيا روز چهارشنبه، بازداشت سربازان و ملوانان بريتانيايی در مرز ايران وعراق را «غير قابل قبول» و «غير قانونی» توصيف کرد.


به گزارش خبرگزاری ها، آقای بلر که خطاب به نمايندگان پارلمان بريتانيا سخن می گفت، افزود که برای «آزادی سريع بازداشت شدگان» نيازمند «فشارهای ديپلماتيک به تهران» است.


وی گفت: «به هيچ وجه توجيهی برای اين اقدام وجود ندارد. اکنون زمان افزايش فشارهای ديپلماتيک است.»


نخست وزير بريتانيا تاکيد کرد که اين کشور برای آزاد ساختن ۱۵ نظامی بازداشت شده خود، تماس هايی با متحدانش در اتحاديه اروپا و ناتو وشورای امنيت برقرار کرده تا حمايت آنها را جلب کند.


تونی بلر افزود: «ما هم اکنون به شرکا و متحدان کليدی خود در تماس هستيم تا برای آنها با دلايل بی چون و


وزارت دفاع بريتانيا، روز چهارشنبه شايعه اعزام نيروهايی را برای نجات ۱۵ نظامی بازداشت شده آن کشور در ايران، تکذيب کرد.

چرا تشريح کنيم که ربودن ۱۵ تن از پرسنل بريتانيا، مطلقا بی دليل بوده و فشارهايی را بر دولتمردان ايران، با هدف آزادی سريع آنها، سازماندهی کنيم.»


هفته گذشته، جمهوری اسلامی ايران ۱۵ تن از نظاميان نيروی دريايی بريتانيا را در مرز ايران و عراق، در آب های اروند رود (شط العرب) بازداشت کردند. تهران می گويد که اين نظاميان به شکلی غيرقانونی به آب های ايران، «تجاوز» کرده بودند و بايد به اين اتهام محاکمه شوند.


تکذيب شايعه حمله به ايران


وزارت دفاع بريتانيا، روز چهارشنبه شايعه اعزام نيروهايی را برای نجات ۱۵ نظامی بازداشت شده آن کشور در ايران، تکذيب کرد.


ارتش آمريکا نيز شايعه حمله موشکی ايران را به يک کشتی آن کشور در خليج فارس تکذيب کرد.


اين شايعات ابتدا بهای نفت را افزايش داد و بهای نفت خام آمريکا را با پنج دلار افزايش به بيش از ۶۸ دلار در هر بشکه رساند که بالاترين نرخ آن طی شش ماه گذشته بود، اما با تکذيب شايعات، بهای نفت کاهش يافت و روز چهارشنبه به نزديک ۶۴ دلار در هر بشکه رسيد.


يکی از سخنگويان وزارت دفاع بريتانيا در لندن گفت که شايعه فرستادن نيرو برای نجات پرسنل نظامی بريتانيا به هيچ وجه حقيقت ندارد.


چارلی براون، از فرماندهان ناوگان پنجم نيروی دريايی آمريکا نيز گفت تمامی کشتی ها در خليج فارس بازبينی شده اند و شايعات درباره اقدام ايران در شليک يک موشک به يک کشتی آمريکا حقيقت ندارند.


آخرين واکنش ايران


سخنگوی وزارت امورخارجه ايران گفت پس از پايان مراحل مقدماتی تحقيقات و بررسيها از ملوانان دستگير شده، سفارت بريتانيا اجازه تماس با اين افراد را خواهد يافت.

۱۵ملوان و تفنگدار دريايی بريتانيا، روز جمعه سوم فروردين ماه، در حال بازرسی از يک کشتی تجاری در آب های خليج فارس و دهانه اروند رود، (شط العرب) توسط نيروهای سپاه پاسداران دستگير و به تهران منتقل شدند.


محمدعلی حسينی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، روز سه شنبه هفتم فروردين ماه ، در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران، ايرنا، گفت: «نيروهای نظامی انگليسی به طور غيرمجاز وارد آب های سرزمينی جمهوری اسلامی ايران شده اند و اکنون روال قانونی و حقوقی درباره آنها طی می شود.


XS
SM
MD
LG