لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۲۲

«سه شنبه بزرگ» آغاز شد


به جز چند ايالت انگشت شماری که انتخابات مقدماتی آنها پيش از روز سه شنبه برگزار شده، انتخابات مقدماتی برای کمتر از ۱۰ ايالت مهم ديگر در روزها و ماه های آينده برگزار خواهد شد.

سرانجام سه شنبه بزرگ در انتخابات مقدماتی رياست جمهوری آمريکا از راه رسيد و نخستين آرای اين روز در ايالت نيويورک به صندوق ريخته شد.


رقابت ايالت به ايالت نامزدهای دو حزب بزرگ دموکرات و جمهوريخواه آمريکا در ۲۴ ايالت ادامه خواهد يافت و سرانجام در ساعت چهار صبح روز چهارشنبه به وقت گرينويچ – هفت و نيم صبح به وفت تهران - ، با بسته شدن صدوق های رای گيری ايالت کاليفرنيا به عنوان آخرين ايالت روز سه شنبه بزرگ، به پايان خواهد رسيد.


به جز چند ايالت انگشت شماری که انتخابات مقدماتی آنها پيش از روز سه شنبه برگزار شده، انتخابات مقدماتی برای کمتر از ۱۰ ايالت مهم ديگر در روزها و ماه های آينده برگزار خواهد شد.


در حزب دموکرات، باراک اوباما و هيلاری کلينتون، تنها نامزدهای باقی مانده، رقابت بسيار نزديکی دارند. آخرين نظرسنجی های مشترک «زاگبی، رويترز، C-SPAN» حاکی است که آقای اوباما، در ۴۸ ساعت پيش از آغاز رای گيری موفق شده اندکی از حريف پيش بيافتد.


در ميان نامزدهای حزب جمهوريخواه اما وضعيت تا اندازه ای متفاوت است و بر پايه نظرسنجی و اظهار نظرهای ناظران، جان مک کين، بخت اصلی پيروزی نهايی روز سه شنبه بزرگ محسوب می شود.


نخستين صتدوق های رای گيری در ساعت ۱۲ شب به وقت گرينويچ – سه و نيم صبح به وقت تهران – بسته می شود و انتشار نتيجه رای گيری ها آغاز خواهد شد.«من شايد لاغر باشم، اما استوار و مقاومم. من اهل شيکاگو هستم و ما می دانيم که چگونه سياست بورزيم.» - باراک اوباما

باراک اوباما که به نوشته خبرگزاری ها، موجی از حمايت را در ميان مردم برانگيخته است، روز دوشنبه در يک گردهمايی انتخاباتی گفت: «من شايد لاغر باشم، اما استوار و مقاومم. من اهل شيکاگو هستم و ما می دانيم که چگونه سياست بورزيم.»


هيلاری کلينتون، ديگر نامزد حزب دموکرات نيز روز سه شنبه به شبکه خبری CNN، گفت: «گروهی از مردم می گويند که رييس جمهوری به اندازه کافی به آنها توجه نمی کند. من می خواهم به آنها بگويم که پيامشان را دريافت کرده ام. اگر می خواهند بروند بيرون و به من رای بدهند، بدانند که من برای توجه به آنها به کاخ سفيد می روم.»


نامزد نهايی حزب دموکرات برای انتخابات رياست جمهوری، در نشست سراسری اين حزب در ماه اوت با توجه به نتيجه رای مردم در انتخابات مقدماتی هر ايالت، مشخص خواهد شد.


رای مردم هر چه که باشد، نامزد نهايی حزب دموکرات برای انتخابات ماه نوامبر، ويژگی تاريخی خواهد شد؛ باراک اوباما در صورت برگزيده شدن نخستين نامزد سياهپوست آمريکا در رقابت نهايی و هيلاری کلينتون نخستين نامزد زن در رقابت نهايی خواهد بود.


ابهام در سرنوشت اين رقابت موجب شده تا توجه رسانه های جهان روز به روز بيشتر به انتخابات مقدماتی حزب دموکرات جلب شود.


خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که نخستين رای دهنده روز سه شنبه بزرگ در شهر نيويورک به باراک اوباما رای داده است. به نوشته اين خبرگزاری، اين رای دهنده، استوارت برنشتين نام دارد، ۴۷ ساله است و دست اندرکار نشر آثار ادبی است.


وی در پاسخ به اين سئوال که چرا به اوباما رای داده گفته است: «به دلايل بسيار. من فکر می کنم هيلاری بار و بنه زيادی دارد، من می خواهم که رييس جمهوری، يک سياهپوست با نام ميانی حسين باشد که يک آدم فوق العاده به نظر می رسد.»در حزب جمهوريخواه چنانکه روزنامه يو اس ای تودی بر اساس يک نظرسنجی سراسری اعلام کرده، جان مک کين با ۴۲ درصد آرای پاسخ دهندگان به نظرسنجی از دو نامزد ديگر اين حزب جلو است.

اما دو رای دهنده بعدی که دو زن لاتين تبار بوده اند، به هيلاری کلينتون رای داده اند و در اظهار نظر خود گفته اند که فکر می کنند، «هيلاری بيشتر به منافع مهاجران توجه خواهد کرد.»


در حزب جمهوريخواه چنانکه روزنامه يو اس ای تودی بر اساس يک نظرسنجی سراسری اعلام کرده، جان مک کين با ۴۲ درصد آرای پاسخ دهندگان به نظرسنجی از دو نامزد ديگر اين حزب جلو است.


بر اساس اين نظرسنجی، ميت رامنی ۲۴ درصد و مايک هاکبی ۱۸ درصد بخت برگزيده شدن از حزب جمهوريخواه را برای رقابت نهايی انتخابات رياست جمهوری دارند.


اما همين نظرسنجی که در تمامی ايالت ها انجام شده و موسسه نظرسنجی گالوپ نيز در آن مشارکت داشته نشان می دهد که ميزان محبوبيت کلينتون و اوباما تقريبا يکسان است. نظرسنجی مشترک روزنامه نيويورک تايمز و شبکه خبری CBS نيز نتايج مشابهی را نشان می دهند.


حزب دموکرات دو انتخابات نيز در خارج از خاک ايالات متحده آمريکا برگزار می کند که روز سه شنبه آغاز می شوند. يکی از اين دو انتخابات در «ساموای آمريکايی» برگزار می شود که تا روز ۱۲ فوريه ادامه خواهد داشت.


در انتخابات دوم که در جاکارتا، پايتخت اندونزی برپا شده است، مقام های حزب دموکرات اعلام کردند که باراک اوباما پيروز ميدان شده و هيلاری کلينتون را شکست داده است.


XS
SM
MD
LG