لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۱۱

دیدار معاون ستاد ارتش ترکیه از تل آویو


مقامات ارشد نظامی اسراييل و ترکيه از سال ۱۹۹۶ميلادی جلسات منظمی را درباره موضوعات گوناگونی از جمله تروريسم و تهديدهای امنيتی در منطقه برگزار کرده‌اند.
به گفته منابع اسراييلی، ژنرال اِرگين شايگون، معاون ستاد ارتش ترکيه، هفته گذشته برای ديدار با مقامات اسراييلی به تل‌آويو سفر کرد. مهمترين موضوعات مورد بحث مقامات ترکيه و اسراييل، مسائل مربوط به تروريسم و تهديد گسترش سلاحهای کشتار جمعی در منطقه بوده است.

مقامات ارشد نظامی اسراييل و ترکيه از سال ۱۹۹۶ميلادی جلسات منظمی را درباره موضوعات گوناگونی از جمله تروريسم و تهديدهای امنيتی در منطقه برگزار کرده‌اند.

منابع اسراييلی روز جمعه تاييد کردند که آقای شايگون سه شنبه گذشته (۲۶ دسامبر) در اسراييل بوده اما جزئياتی درباره گفت و گوهای وی با مقامات اسراييلی ارائه نکردند.

هياتی نظامی متشکل از کارشناسان مسائل مربوط به تروريسم، کارشناسان اطلاعاتی و صنايع دفاع، ژنرال شايگون را در جلساتی که در وزارت دفاع اسراييل و ستادهای ارتش برگزار شد همراهی می‌کرد.

به گفته مقامات ترکيه، در طول اين جلسات هر دو طرف تحليل های خود را درمورد تهديدهای موجود در منطقه ارائه کرده و زمينه‌های همکاری در جهت مبارزه با تروريسم و تبادل اطلاعات را بررسی کردند.

ترکيه روابط نزديکی با کشور همسايه‌اش ايران دارد و ديدارهای متعدد در سطح بالای مقامات دو کشور، ميزان اطمينان ميان آنکارا و تهران را افزايش داده است. اما ترکيه همچنان درباره موشک های از نوع شهاب ايران و ميزان برد آنها و همچنين احتمال استفاده ايران از ظرفيت هسته‌ای اش در زمينه تسليحاتی نگران است.

آنکارا می‌گويد: ايران حق توسعه انرژی هسته‌ای را دارد اما با دستيابی اين کشور به سلاح های اتمی مخالف است و می‌گويد: اين امر آغازگر يک مسابقه تسليحاتی در سراسر منطقه خواهد بود.

قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد عليه ايران، که شنبه گذشته، در نتيجه دو ماه مذاکرات پيگير به تصويب رسيد، کشورهای جهان را موظف می‌کند تا فروش مواد و تکنولوژی های مرتبط با برنامه‌های موشکی و هسته‌ای به ايران را متوقف کنند. بر اساس اين قطعنامه داراييهای ۱۰ شرکت و ۱۲ تن از شخصيتهای کليدی ايران که با برنامه‌های هسته‌ای اين کشور مرتبط‌ هستند توقيف می‌شود.

ترکيه تنها کشوری است با اکثريت مسلمان که روابط نظامی و سياسی استراتژيک با اسراييل دارد. تل‌آويو و آنکارا در سال ۱۹۹۶ ميلادی موافقتنامه‌ای استراتژيک در زمينه همکاری های نظامی و صنايع دفاعی امضا کردند و از آن زمان به بعد نيز جلسات منظم ساليانه‌ای را به ويژه در مورد تحليل و بررسی تهديدهای منطقه‌ای برگزار کرده‌اند.

اسراييل تا کنون توانسته است در چندين مناقصه نظامی ترکيه در قالب قراردادهايی در برگيرنده رزمايش های مشترک، ديدارهای دوجانبه از بنادر و قرارگاههای نظامی و همچنين بهره ‌گيری هواپيماهای جت اسراييلی از حريم هوايی ترکيه برنده شود.

شرکت های اسراييلی در حال حاضر در حال مدرنيزه کردن ۱۷۰ دستگاه تانک ام-۶۰، ۵۴ فروند هواپيمای اف-۴ سری ای و ۴۸ فروند هواپيمای اف-۱۵ ترکيه در ازای دريافت ميلياردها دلار هستند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG