لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۶

ترکیه لغو قرارداد گاز با ایران را غیرممکن خواند


حلمی گولر، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه. (عکس: AFP)

وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد کشورش به قرارداد تولید و صدور گاز از ایران پایبند است و لغو این قرارداد اصلا جای بحث ندارد.


در جریان دیدار محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی، از ترکیه در ماه اوت گذشته دو کشور ایران و ترکیه نتوانستند توافق نامه های خود در زمینه انرژی را نهایی کنند.


حلمی گولر به خبرنگاران گفت: لغو قرارداد گازطبیعی ترکیه و ایران غیرممکن است. زمانی که متن این قرارداد آماده شود، من خود برای امضای آن به ایران خواهم رفت.


طبق این قرارداد، شرکت نفت دولتی ترکیه، تپائو، کار کاوش در میدان پارس جنوبی ایران را انجام خواهد داد و گاز با خط لوله برای مصرف در داخل ترکیه یا صدور به بازارهای اروپا انتقال می یابد.« لغو قرارداد گازطبیعی ترکیه و ایران غیرممکن است. زمانی که متن این قرارداد آماده شود، من خود برای امضای آن به ایران خواهم رفت.»
وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه

ایالات متحده که قصد دارد ایران را به دلیل برنامه هسته ای خود منزوی کند با امضای این قرارداد مخالف است.


بر اساس يادداشت تفاهم اوليه ای که به امضای طرفين رسيده است، ترکيه آمادگی خود را برای سرمايه گذاری سه ميليارد دلاری به منظور توليد گاز در ميدان پارس جنوبی اعلام کرده، اما موافقت نهايی خود را با اين قرار داد اعلام نکرده بود.


اواخر تير ماه گذشته، علی وکيلی مدير عامل شرکت نفت و گاز پارس، اعلام کرده بود که فرصت نهايی ترکيه برای حضور در پارس جنوبی و اعلام آمادگی برای توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی اواسط مرداد ماه به پايان می رسد.


تفاهم نامه سرمايه گذاری ترکيه در صادرات گاز ايران، تيرماه سال گذشته ميان کاظم وزيری هامانه، وزير پيشين نفت ايران، و حلمی گولر امضا شده بود.


زمستان سال گذشته، صدور گاز ايران به ترکيه به مدت چند هفته قطع شد. ايران علت قطع گاز را افزايش نياز داخلی به دليل سرمای بی سابقه هوا در ايران و قطع واردات گاز از ترکمنستان اعلام کرد که بخش شمال شرقی ايران را دچار کمبود گاز کرده بود.


آقای گولر همچنین خبر داد که کشور آذربایجان برای فروش گاز مازاد تولیدی در فاز دوم پروژه شاخ دنیز خود به ترکیه موافقت کرده است.


به گفته وزیر انرژی ترکیه، دولت این کشور قصد دارد در ماه جاری مزایده برای ساخت نخستین نیروگاه اتمی ترکیه را به پایان برساند و تا پایان سال جاری نیز مزایده دیگری را برای ساخت دومین نیروگاه اتمی این کشور در شهر سینوپ در حاشیه دریای سیاه اعلام خواهد کرد.


یک کمپانی ترکی -روسی تنها شرکتی است که در مزایده برای ساخت و راه اندازی اولین نیروگاه اتمی ترکیه شرکت کرده است.
XS
SM
MD
LG