لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۴۴

نماینده سازمان ملل: احتمال پناه بردن سیل‌زدگان پاکستان به ایران


در حالی که میلیون‌ها سیل‌زده پاکستانی از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند، کمیسر عالی سازمان ملل در امور آوارگان روز پنج‌شنبه هشدار داد که شرایط نامناسب ممکن است به پناه بردن این آوارگان به خاک ایران منجر شود.

به گفته نماینده کمیسیون عالی سازمان ملل برای آوارگان در پاکستان، تعداد افراد آواره و بی‌خانمان در پاکستان در حال حاضر نزدیک به یک میلیون نفر است و «فقدان یاری‌رسانی» می‌تواند آنها را به سوی ایران براند.

پیشتر سرپرست تیم اعزامی وزارت بهداشت ایران به مناطق سیل‌زده پاکستان در روز دوشنبه از احتمال هجوم سیل‌زدگان پاکستانى به سوى مرزهاى ایران ابراز نگرانى کرده بود.

پس از هشدار علی اردلان، سرپرست تیم وزارت بهداشت جمهوری اسلامی، رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اعلام کرد که این وزارتخانه در این باره خبری دریافت نکرده و «مقامات امنیتی وزارت کشور نیز این موضوع را تأیید نکرده‌اند».

سیل در مناطق جنوب غربی پاکستان که بیش از یک ماه پیش آغاز شد تاکنون به مرگ دست‌کم ۱۶۰۰ نفر انجامیده، زندگی بیش از ۱۸ میلیون نفر را برهم زده و تقریبا معادل ۴۳ میلیارد دلار به این کشور آسیب رسانده است.

در چنین وضعیتی است که آژانس آوارگان سازمان ملل هشدار داده است شرایط دشوار و بسیار نامناسب در مناطق سیل‌زده پاکستان از جمله استان بلوچستان ممکن است هزارها آواره پاکستانی و افغان را وادارد به خاک ایران پناه ببرند.

به گفته منگشا کبده، نماینده کمیسیون آوارگان سازمان ملل در پاکستان، «اگر نیازهای انسانی مردم را برآورده نکنیم، نه تنها با نارضایتی جمعی روبه‌رو خواهیم شد، بلکه مردم به سوی سرزمین‌های دیگر حرکت خواهند کرد».

آقای کبده وضعیت حاضر در زندگی آوارگان پاکستانی را «منزجرکننده» توصیف کرده و «برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی عظیم» خواستار افزایش کمک‌ها به پاکستان شده است.

این در حالی است که دولت پاکستان تاکنون دست‌کم یک میلیارد دلار کمک نقدی برای رسیدگی به وضعیت آوارگان و سیل‌زدگان در این کشور دریافت کرده است.

در حالی که پس از یک ماه و اندی، به گفته خبرگزاری رویترز، سیل در بسیاری از مناطق در حال عقب‌نشینی است، هنوز میلیون‌ها نفر که خانه‌های خود را از دست داده‌اند در چادر زندگی می‌کنند.

به گزارش رویترز، تنها در استان بلوچستان پاکستان ۴۰۰ هزار نفر از خانه های خود آواره شده‌اند و ۶۰۰ هزار نفر دیگر نیز از استان همسایه سند به این آوارگان پیوسته‌اند.

تاکنون خبرى از سرازیر شدن این سیل‌زدگان به کشورهاى همسایه منتشر نشده است.
XS
SM
MD
LG